İTALYA’NIN SAKLI CENNETİ PUGLIA

Her köşesinde farklı güzellikler bulunan Akdeniz’in incisi İtalya, toplam 20 özerk bölgeden oluşuyor. Hangi noktasında olursanız olun, bambaşka bir öyküyle karşılaşabilirsiniz. Muhteşem doğası, tarihsel dokusu, kültürel mirası ve eşsiz mutfağı ile Puglia’da unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. ŞİRİN BİR LİMAN KENTİ BARİ Puglia turlarının en çok dikkat çeken şehirlerinin başında Bari geliyor. Liman kenti olan Bari, tarihi bir şehir olmasının yanı sıra çok canlı ve hareketli bir yer. Özellikle gece hayatının hızlı yaşandığı şehirde öğrenci nüfusunun fazlalığı da dikkat çekiyor. Napoli’den sonra Güney İtalya’nın 2. büyük şehri olan Bari sahip olduğu tarihi yapılarıyla ziyaretçilerini fazlasıyla memnun eden bir yer. Adriyatik Denizi’nin kenarında konumlanan şehirde opera binası, belediye sarayı, hükümet konağı, liman caddesi görülecek yerlerden bazıları. ANTİK ŞEHİR BRINDISI Puglia Bölgesi’nde yer alan diğer popüler yer de Brindisi kenti… Adriyatik’in kıyısında ve Bari’ye göre daha güneyde kalan Brindisi kenti ilk görüşte içinizi ısıtacak cinsten bir yer. İtalya’nın Doğu’ya açılan kapısı olarak nitelendirilen […]

İTALYA’NIN SAKLI CENNETİ PUGLIA

Her köşesinde farklı güzellikler bulunan Akdeniz’in incisi İtalya, toplam 20 özerk bölgeden oluşuyor. Hangi noktasında olursanız olun, bambaşka bir öyküyle karşılaşabilirsiniz. Muhteşem doğası, tarihsel dokusu, kültürel mirası ve eşsiz mutfağı ile Puglia’da unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

ŞİRİN BİR LİMAN KENTİ BARİ

Puglia turlarının en çok dikkat çeken şehirlerinin başında Bari geliyor. Liman kenti olan Bari, tarihi bir şehir olmasının yanı sıra çok canlı ve hareketli bir yer. Özellikle gece hayatının hızlı yaşandığı şehirde öğrenci nüfusunun fazlalığı da dikkat çekiyor. Napoli’den sonra Güney İtalya’nın 2. büyük şehri olan Bari sahip olduğu tarihi yapılarıyla ziyaretçilerini fazlasıyla memnun eden bir yer. Adriyatik Denizi’nin kenarında konumlanan şehirde opera binası, belediye sarayı, hükümet konağı, liman caddesi görülecek yerlerden bazıları.

ANTİK ŞEHİR BRINDISI

Puglia Bölgesi’nde yer alan diğer popüler yer de Brindisi kenti… Adriyatik’in kıyısında ve Bari’ye göre daha güneyde kalan Brindisi kenti ilk görüşte içinizi ısıtacak cinsten bir yer. İtalya’nın Doğu’ya açılan kapısı olarak nitelendirilen şehir tarihsel süreçte de çok ilgi görmüş. Venedikli tüccarların ve Antik Roma topluluğunun çok kullandığı bir liman kenti olan Brindisi günümüzde de tarihi dokusunu koruyor. Rengarenk yapılar, birçok medeniyetten izler taşıyan kültürel zenginlik, muhteşem plajlar ve daha onlarca farklı güzellikler şehrin cazibesini artırıyor. Şeklinden dolayı aynı zamanda geyik boynuzu olarak da adlandırılan Brindisi’de Kırmızı Kale, San Giovanni Kilisesi Suabiya Kalesi ve Roma sütunu görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

GÜNEY’İN FLORANSA’SI LECCE

Puglia Bölgesi’nin özel şehirlerinden bir tanesi de Lecce… Burada öncelikli olarak misafirperver halktan bahsetmek gerek. İtalyanların çok sıcak ve yardımsever olabildiklerini burada anlayabilirsiniz. Bütün yolların ana bir caddeye çıktığı ve kaybolmanın neredeyse imkansız olduğu Lecce, Barok tarzı binaları ile ünlü bir şehirdir. lecce taşı diye anılan özel bir tür taştan yapılmış yüzlerce yıllık sokakları, tarihi, doğası, canlı sosyal yaşamı, harika denizi ve muhteşem yemekleri ile herkesi etkileyecek özel bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Bu şehir ayrıca Ferzan Özpetek’in “Serseri Mayınlar” filmine de ev sahipliği yapmıştır. Zamanın yavaş aktığı şehirden ayrılmanız pek kolay olmayacaktır. Güney’in Floransa’sı olarak bilinen şehirde; Santa Croce Bazilikası, Sant’Oronto Meydanı ve anfi tiyatroyu görmeden dönmeyin.

MUHTEŞEM KASABALAR

İtalya’nın Puglia Bölgesi’nde çok şirin kasabalar da bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Lecce’ye bağlı olan Otranto kasabası… 1480 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun 13 ay kadar kısa bir süre elinde tuttuğu ve turkuaz rengi bir denize hakim şirin bir italyan kasabası olan Otranto, akıllardan uzun süre çıkmayacak güzelliklere sahip. Osmanlı’nın izlerini süreceğiniz kasabada kafe ve restoranlarda harika vakit geçirip tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Otranto kalesi, Bizans freskleriyle süslenmiş katedrali ve sahil şeridi görülecek yerler arasındadır.

Otranto’nun yanı sıra Puglia Bölgesi’nde Alberobello kasabasını ziyaret edebilirsiniz. Bari’ye bağlı olan Alberobello UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bölgenin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Alberobello, kendine özgü beyaz badanalı Trulli evleri ile ünlüdür. 16. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmış evlere rastlayacağınız yer, sizde bambaşka bir etki bırakacak.

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 3 hafta önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 1 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.