Kış Tatiline Macera Katacak 4 Kayak Rotası

Gezi Rehberi

ar hem pürüzsüz görünümü hem de sunduğu aktivitelerle muhteşem bir şeydir. Coşkuyla karşılanan bu doğa olayını daha da eğlenceli hale getiren yerler var. Türkiye’deki kayak merkezleri bu konu için biçilmiş kaftan. İster karın sessizliğinde büyülü günler geçir ve ruhun dinlesin, ister kendini karların üzerine bırak, kayak takımlarınla beyaz bir macera yaşa. Tercihin ne olursa olsun bir kayak tatili, soğuk kış günlerine mükemmel anlar katacak.

Erciyes Kayak Merkezi
Türkiye’nin en büyük 5. dağında karın sessizliğini dinleyerek kendini bembeyaz biz özgürlüğe bırakmak istersen, Kayseri ucuz uçak bileti araştırmalarına başlamalısın. Otelleri, restoranları, teleferik, profesyonel ve amatör kayak pistleriyle Erciyes, Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden. Şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Erciyes Dağı’nın kar kalınlığı ortalama 2 metre civarında oluyor. Kayseri şehir merkezine 25 km uzaklıktaki kayak merkezi, 3.916 metre yüksekliğine sahip. Geniş pistleri ve hızlı liftleri sayesinde kalabalıktan etkilenmeden rahatça kayak yapmanın mümkün olduğu Erciyes, toz karıyla çok ünlü. Üstelik burada gece de kayak yapabiliyorsun. Eğer hava müsaitse pistler aydınlatılıyor. Tabii böyle bir maceraya atılıyorsan üşümeyi de göze almalısın.

erciyes kayak

Palandöken Kayak Merkezi
Erzurum’un şehir merkezine oldukça yakın, snowboard’çuların bir numaralı tercihi Palandöken Kayak Merkezi, ezilmemiş karlarıyla ünlü. 3.125 metrelik alanda tam 30 pist bulunuyor ve bu pistler zorluk derecelerine göre sınıflandırılıyorlar. En ünlü ve zorlu pist ise Ejder Pisti. Cağ kebabı eşliğinde kar manzaraları izleyeceğin muhteşem restoranlar, beş yıldızlı otel ve dağ evleri Palandöken’i daha bir unutulmaz yapıyor.

cag kebabi

Sarıkamış Kayak Merkezi
Kar kalitesi en yüksek kayak merkezlerinden olan Sarıkamış Kayak Merkezi, profesyonel kayakçıların en çok tercih ettiği rotalardan. 884 metre yüksekliğinde olan bu merkez, aralık ve mart aylarında bir hayli yoğun. Sarıkamış’ı özel yapan, sadece Alp Dağları’na mahsus “kristal” özelliğine sahip karı. 12 kilometreyi bulan 5 etaplı pistinin yanında, snowboard için de uygun pistleri bulunuyor. Yani Sarıkamış da kış tatilini değerlendirebileceğin muhteşem rotalardan. 

sarikamis kayak

Saklıkent Kayak Merkezi
Antalya denince akla yaz tatili, buruna güneş kremi kokuları gelse de aslında buranın çok da bilinmeyen bir yeri var. İsmi de pek gizemli; Saklıkent. Evet Antalya’da kayak yapabiliyorsun. 2.550 metre yüksekliğinde olan Saklıkent, Bey Dağları’nda bulunuyor. Profesyonel kayakçılardan ziyade kolay ve orta zorluktaki pistleri gayet ferah. Aralık sonu açılan sezon, mart ayında kapanıyor. Geniş kapasiteli teleski hizmeti ve diğer kayak merkezlerinden daha yumuşak bir havaya sahip olması, ziyaretçileri buraya çekmeye yetiyor.

Kaynak : Flypgs.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle