PORTEKİZ’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN 6 UNESCO DÜNYA MİRASI

Alto Douro Şarap Bölgesi 2001 yılından beri kültür mirası listesinde bulunan Alto Douro, Portekiz’in en kaliteli şaraplarının üretildiği bir bölge. Yapılan arkeolojik kazılarda bölgede MS 3. Yüzyıldan beri şarapçılık yapıldığına dair kanıtlar bulunmuştur. Douro nehrinde tekne gezintisi yaparken eşsiz güzellikteki üzüm bağlarını seyre dalabilir Portekiz’in en yüksek standartlarına (DOC) sahip olan şaraplarından tadabilirsiniz. Angra Town Merkez Bölgesi, Azor Azor adarından biri olan Terceira’ nın içerisinde bulunan Angra Town 16. Yüzyılda Portekizli gemicilerin en önemli stratejik merkezlerinden biri olmuştur. 1983 yılında Unesco tarafından koruma altına alınan bölgede Vasco da Gama’nın kardeşinin mezarı bulunmaktadır. Tarihte birçok önemli kişi için sürgün yeri veya sığınak olarak kullanılmıştır. Convent of Christ (Mesih Manastırı) Tomar Portekiz’in Centro bölgesinde yer alan Mesih Manastırı 1160 yıılnda inşa edilmeye başlanmıştır. Tapınak şövalyeleri tarafından bir kale olarak ta kullanılan manastır, gizemli hikayeleri içerisinde barındırmaktadır. 1983 yılında kültür mirası listesine dahil edilmiştir. Manastırın bulunduğu Toma beldesi tipik bir ortaçağ kentini andırmaktadır. […]

PORTEKİZ’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN 6 UNESCO DÜNYA MİRASI

Alto Douro Şarap Bölgesi

2001 yılından beri kültür mirası listesinde bulunan Alto Douro, Portekiz’in en kaliteli şaraplarının üretildiği bir bölge. Yapılan arkeolojik kazılarda bölgede MS 3. Yüzyıldan beri şarapçılık yapıldığına dair kanıtlar bulunmuştur. Douro nehrinde tekne gezintisi yaparken eşsiz güzellikteki üzüm bağlarını seyre dalabilir Portekiz’in en yüksek standartlarına (DOC) sahip olan şaraplarından tadabilirsiniz.

vineyars in Douro Valley

Angra Town Merkez Bölgesi, Azor

Azor adarından biri olan Terceira’ nın içerisinde bulunan Angra Town 16. Yüzyılda Portekizli gemicilerin en önemli stratejik merkezlerinden biri olmuştur. 1983 yılında Unesco tarafından koruma altına alınan bölgede Vasco da Gama’nın kardeşinin mezarı bulunmaktadır. Tarihte birçok önemli kişi için sürgün yeri veya sığınak olarak kullanılmıştır.

Angra do Heroismo, Terceira, Azores

Convent of Christ (Mesih Manastırı) Tomar

Portekiz’in Centro bölgesinde yer alan Mesih Manastırı 1160 yıılnda inşa edilmeye başlanmıştır. Tapınak şövalyeleri tarafından bir kale olarak ta kullanılan manastır, gizemli hikayeleri içerisinde barındırmaktadır. 1983 yılında kültür mirası listesine dahil edilmiştir. Manastırın bulunduğu Toma beldesi tipik bir ortaçağ kentini andırmaktadır. Senenin belli mevsimlerinde tapınak şövalyeleri adına etkinlikler düzenlenmektedir.

Convents of Christ Tomar

Coimbra üniversitesi, Coimbra

Dünya mirası listesine 2013 yılında eklenen Coimbra Üniversitesi sadece Avrupa’nın değil dünyanın en eski üniversitelerinden biri. 1290 yılında kurulan üniversite şehre hakim bir tepe üzerinde yer alıyor. Üniversitenin girişinde 17. Yüzyıla ait tarihi bir Demir kapı sizi karşılıyor. Çok geniş bir avlu içerisinde yer alan üniversite kompleksinde Michel Şapeli, Mafra Kulesi ve ünlü Portekizli mimar D. Jono’un heykeli bulunuyor.

Facade of the main building of the Coimbra University

Madeira Laurisilva, Madeira

Biyolojik çeşitlilik açısından oldukça önemli bir yer olan Madeira Laurisilva birinci dereceden bir defne ormanıdır. Çok geniş bir alana yayılan bu orman bitki çeşitliliğinin korunması açısından büyük önem taşır. Ender görülen bitkiler ve kuş türlerini içerisinde barındıran orman, doğa ile iç içe olmaktan hoşlanan ziyaretçilerine ancak kartpostallarda görülebilecek büyülü bir atmosfer sunuyor.

Forest in the mist, Madeira, Portugal

Batalha Manastırı, Batalha- Centro Bölgesi

1383 yılında Portekizin Kastilya ordusuyla girişmiş olduğu Aljubarrota savaşından zaferle çıkmasının anısına inşa edilen manastır Gotik sanatının bir şaheseridir. Manastırın giriş kapısında 12 havarinin mükemmel bir tasviri bulunuyor. Oyma taştan inşa edilen görkemli yapının her bir noktasında küçük melekleri, azizleri ve kralları tasvir eden ikonalar bulunmaktadır. Ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören manastır 1983 yılından bu yana Unesco korumasında bulunuyor.

BatalhaManastiri

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.