PORTEKİZ’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN 6 UNESCO DÜNYA MİRASI

Gezi Rehberi

Alto Douro Şarap Bölgesi

2001 yılından beri kültür mirası listesinde bulunan Alto Douro, Portekiz’in en kaliteli şaraplarının üretildiği bir bölge. Yapılan arkeolojik kazılarda bölgede MS 3. Yüzyıldan beri şarapçılık yapıldığına dair kanıtlar bulunmuştur. Douro nehrinde tekne gezintisi yaparken eşsiz güzellikteki üzüm bağlarını seyre dalabilir Portekiz’in en yüksek standartlarına (DOC) sahip olan şaraplarından tadabilirsiniz.

vineyars in Douro Valley

Angra Town Merkez Bölgesi, Azor

Azor adarından biri olan Terceira’ nın içerisinde bulunan Angra Town 16. Yüzyılda Portekizli gemicilerin en önemli stratejik merkezlerinden biri olmuştur. 1983 yılında Unesco tarafından koruma altına alınan bölgede Vasco da Gama’nın kardeşinin mezarı bulunmaktadır. Tarihte birçok önemli kişi için sürgün yeri veya sığınak olarak kullanılmıştır.

Angra do Heroismo, Terceira, Azores

Convent of Christ (Mesih Manastırı) Tomar

Portekiz’in Centro bölgesinde yer alan Mesih Manastırı 1160 yıılnda inşa edilmeye başlanmıştır. Tapınak şövalyeleri tarafından bir kale olarak ta kullanılan manastır, gizemli hikayeleri içerisinde barındırmaktadır. 1983 yılında kültür mirası listesine dahil edilmiştir. Manastırın bulunduğu Toma beldesi tipik bir ortaçağ kentini andırmaktadır. Senenin belli mevsimlerinde tapınak şövalyeleri adına etkinlikler düzenlenmektedir.

Convents of Christ Tomar

Coimbra üniversitesi, Coimbra

Dünya mirası listesine 2013 yılında eklenen Coimbra Üniversitesi sadece Avrupa’nın değil dünyanın en eski üniversitelerinden biri. 1290 yılında kurulan üniversite şehre hakim bir tepe üzerinde yer alıyor. Üniversitenin girişinde 17. Yüzyıla ait tarihi bir Demir kapı sizi karşılıyor. Çok geniş bir avlu içerisinde yer alan üniversite kompleksinde Michel Şapeli, Mafra Kulesi ve ünlü Portekizli mimar D. Jono’un heykeli bulunuyor.

Facade of the main building of the Coimbra University

Madeira Laurisilva, Madeira

Biyolojik çeşitlilik açısından oldukça önemli bir yer olan Madeira Laurisilva birinci dereceden bir defne ormanıdır. Çok geniş bir alana yayılan bu orman bitki çeşitliliğinin korunması açısından büyük önem taşır. Ender görülen bitkiler ve kuş türlerini içerisinde barındıran orman, doğa ile iç içe olmaktan hoşlanan ziyaretçilerine ancak kartpostallarda görülebilecek büyülü bir atmosfer sunuyor.

Forest in the mist, Madeira, Portugal

Batalha Manastırı, Batalha- Centro Bölgesi

1383 yılında Portekizin Kastilya ordusuyla girişmiş olduğu Aljubarrota savaşından zaferle çıkmasının anısına inşa edilen manastır Gotik sanatının bir şaheseridir. Manastırın giriş kapısında 12 havarinin mükemmel bir tasviri bulunuyor. Oyma taştan inşa edilen görkemli yapının her bir noktasında küçük melekleri, azizleri ve kralları tasvir eden ikonalar bulunmaktadır. Ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören manastır 1983 yılından bu yana Unesco korumasında bulunuyor.

BatalhaManastiri

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle