Rüyalar Ülkesi Amerika’da Eğitim

Sizde Amerika’da üniversite ya da yüksek lisans öğrencisi olma hayalleri kuranlardan mısınız? Doğru yerdesiniz. Bize çok uzakmış gibi gözüken ama dünya ne kadar küçükmüş dedirten Amerika aslında gözümüzde büyüttüğümüzden çok daha kolay ve ulaşılabilir. Doğru zamanda doğru yerde olmanın yanına birazcık da şans eklendiği zaman siz de rüya ülkede vizyonunuza vizyon katacak bir eğitim alabilirsiniz. Amerika’da eğitim için hayaller kurmadan önce okullara kabul sürecine kadar geçen sürede yapacaklarımızdan ve karşılaşacaklarımızdan biraz bahsedelim ve ilk adımı atarken doğru adım attığımızdan emin olalım. Amerika’da Öğrenci Olmak Amerika’da öğrenci olabilmemiz için öncelikle F1 tipi öğrenci vizesini almamız gerekiyor. Okullara kabul edilebilecek miyim endişesinden önce Konsolosluk bana vize verir mi sorularınızı duyar gibiyim… Elbette vize başvurumuzun reddedilme durumu olabilir. Birazcık şansın yanımızda olması bu noktada önemli oluyor maalesef. Türkiye – Amerika ilişki dengesinin sabit olmaması kötü dönemde başvuru yapan herkesin vizelerinin reddedilmesine neden olabiliyor. Birde tabi ki gidip de dönmeme ihtimalimizi göz önüne alırsak vize almanın […]

Varsayılan Görsel

Sizde Amerika’da üniversite ya da yüksek lisans öğrencisi olma hayalleri kuranlardan mısınız? Doğru yerdesiniz. Bize çok uzakmış gibi gözüken ama dünya ne kadar küçükmüş dedirten Amerika aslında gözümüzde büyüttüğümüzden çok daha kolay ve ulaşılabilir.

Doğru zamanda doğru yerde olmanın yanına birazcık da şans eklendiği zaman siz de rüya ülkede vizyonunuza vizyon katacak bir eğitim alabilirsiniz.

Amerika’da eğitim için hayaller kurmadan önce okullara kabul sürecine kadar geçen sürede yapacaklarımızdan ve karşılaşacaklarımızdan biraz bahsedelim ve ilk adımı atarken doğru adım attığımızdan emin olalım.

Amerika’da Öğrenci Olmak

Amerika'da öğrenci olmak

Amerika’da öğrenci olabilmemiz için öncelikle F1 tipi öğrenci vizesini almamız gerekiyor. Okullara kabul edilebilecek miyim endişesinden önce Konsolosluk bana vize verir mi sorularınızı duyar gibiyim… Elbette vize başvurumuzun reddedilme durumu olabilir. Birazcık şansın yanımızda olması bu noktada önemli oluyor maalesef. Türkiye – Amerika ilişki dengesinin sabit olmaması kötü dönemde başvuru yapan herkesin vizelerinin reddedilmesine neden olabiliyor. Birde tabi ki gidip de dönmeme ihtimalimizi göz önüne alırsak vize almanın zorluğuyla karşı karşıya kalıyoruz.

Biz yine de yılmadan hedeflerimiz doğrultusunda istediğimiz eğitimi almak için Konsolosluğun yolunu tutacaksak işte size üç tane önerim;

F1 tipi öğrenci vizesi alabilmeniz için 3 tavsiye

F1 Öğrenci vizesi

Birincisi haritayı önünüze alıp yaşamak isterseniz şehirdeki İngilizce dil kurslarına başvurup ön kayıt yaptırmak ve tarafınıza bir davet dilekçesi göndermeleridir.

İkincisi üniversiteler ile bağlantısı olan prestijli dil okullarına kayıt yaptırıp, İngilizce kurlarının hepsini başarı ile bitirdiğinizde sizin yetkinliklerinize göre kabul edilebileceğiniz okullardan dil kursu aracılığı ile teklif almaktan geçiyor.

Üçüncü ve son olanı ise tüm üniversite giriş sınavlarınızı tamamlayıp istediğiniz üniversitelere başvuru yapıp okul kabul belgeniz ile birlikte konsolosluğun yolunu tutmanızdır.

Benim fikrimi soracak olursanız üniversitelerin istediği tüm sınavları Türkiye’de başarı ile tamamlayıp uzaktan üniversite seçmek yerine, minimum 6 ay gidip Amerika’da yaşamaktır. İstediğiniz şehrin havasını koklayıp beklentinizi karşılayacak okullara gitmeniz. Amerikalılarla İngilizce konuşup anlaşmaya çalışmanız.

İngilizce Öğrenmek

Türkiye’de İngilizce öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu yurt dışına çıkış bile yapmamış olanlardan oluşmaktadır. Bu durumda ülkece İngilizce problemimizin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dil bilgisi (grammer)’ne ağırlık ve önem verilen bir Türkiye eğitim sisteminde ne kadar akıcı İngilizce konuşabilirsiniz ki. Konuşmaya başlamadan önce kafanızda ben bu cümleyi doğru kurmalıyım tilkileri dolaşırken 2 cümleyi bir araya getirememe durumu ortaya çıkmaktadır. Ne kadar çok Amerikalı ile konuşursanız o kadar akıcılığınız ortaya çıkar, bir o kadar da kelime haznenizi çoğaltırsınız. Kaliteli bir İngilizce eğitimi alın.

Aksan problemi

İngilizce aksan problemi

Bunun yanında sert sayılan Doğu Avrupa aksanına sahip olduğumuz için önceden gidip aksanı biraz yumuşatmak bizim için faydalı olacaktır. Amerikalıların büyük bir çoğunluğu ülkelerinden dışarı çıkmadıkları için uluslararası öğrenci popülasyonunun az olduğu şehirlerde sizleri aksanınızdan dolayı anlayamayacaklardır. Bu da sizde beni neden anlamıyorlar, acaba yanlış mı konuşuyorum özgüvensizliği ortaya çıkabilir. Ama hayır asla böyle düşünmeyin.

Siz ki en iyi dil bilgisine (grammer) sahip olan toplumdan geliyorsunuz ☺

Bu yüzden sert sayılan aksanımızı yumuşatmamız okuldaki başarımızdan dolayı faydalı olacağını düşünüyorum.

Ama derseniz ki ben zaten her yaz Amerika’dayım, şehir araştırıyorum, okul bakıyorum, yaz okuluna gidiyorum vb. sizleri kesinlikle tenzih ediyorum. Sizler için önerim zaman kaybetmeden okula başlamanız olacaktır.

Doğru üniversiteyi seçmek konusuna gelecek olursak birçok parametre işin içine girmektedir.

Plazaların olduğu, kalabalık nüfuslu, metroya atlayıp ulaşımı çözebileceğiniz bir şehirde mi yaşamak istersiniz, 2 katlı, müstakil, bahçeli evlerin olduğu ulaşım için araba ihtiyacının doğduğu bir şehir de mi yaşamak istersiniz.

Öğrenci Evi

Hava durumunun her mevsim sıcak olmasını, ayağınızdaki parmak arası terliklerinizi hiç çıkartma ihtiyacı duymadığınız bir mevsimde mi, yazları sıcak kışları Kasım ayı itibari ile kar yağışının başlayacağı ve Nisan ayına kadar kar soğuğunun gitmeyeceği kar montunuzu üstünüzden çıkartamayacağınız bir mevsimde mi yaşamak istersiniz.

Türkiye coğrafyası muazzam güzellikle olduğundan dolayı 4 mevsimi de yaşamaya o kadar alışmışız ki… Kar yağışının bu kadar yoğun olması ya da havaların tropik iklimin getirdiği sıcaklığı ile gün ortasında bir anda şiddetli tropik yağmurların yağması ilk gittiğinizde yadırgamanıza sebep olacaktır. İnsanız her duruma alışabildiğimiz gibi bu duruma da kısaca alışabiliyoruz. ☺

Amerika’da harcamalar

Tabi ki günümüz gerçeklerinden dolar kuru da hayatımıza 2018 yılı itibari ile hızlı bir giriş yapmış bulunmaktadır. Bütçe durumunuz ile doğru orantılı bir seçim yapmamız gelecek yıllarda sıkıntı yaşamamamıza sağlayabilir. Bütçemizi iyi ayarlamalıyız, doğru planlama yapmak önemlidir.

Amerika'da Öğrencilik

Şehir seçiminizi ve bütçe ayarlamanızı yaptıktan sonra üniversitelere rahatlıkla başvurularınızı gönderebilirsiniz. Bölümünüzün gerektirdiği SAT, GMAT, GRE gibi sınavlarda yapabileceğiniz en yüksek puanları almak, Türkiye’de mezun olduğunuz okullardaki mezuniyet notunuzun olabildiğince yüksek olması, birde İngilizce dil yeterlilik sınavı olan TOEFL ‘da lisans için minimum 60 puan, yüksek lisans için minimum 80 puan aldıysanız okula başlamak için hazırsınız demektir. Yüksek puanlar almanızın getirisi daha iyi okullara kabul edilmeniz ya da istediğiniz okulda burs alabilmenizi sağlayacaktır. Genelde her okulun kendine göre minimum puan beklentileri farklılık göstermektedir. Kimi okul için lisansta 60 puan yeterli olurken kimi okul 90 puan alan öğrencileri tercih etmektedir.

Vizeniz, yaşayacağınız şehir, okuyacağınız okul artık her şey tamam… Ailenizden ve sevdiklerinizden uzak kalmanız dışında rüya ülke tüm beklentilerinizi karşılayacaktır. Uzakta yaşama durumu sizi ne kadar etkileyecekse o seviyede zorlanma olacaktır elbette. Ancak artık teknoloji çok ilerledi. Saat farkına aldırmadan istediğiniz an ailenizle görüntülü konuşabilirsiniz. İnanın bu teknolojinin bu kadar önemli olduğunu o durumda çok daha iyi anlayacaksınız. Telefonlarımız artık her an elimizin altında. Uygun uçak bilet fiyatları nasıl kovalanır onun üzerine master derecesinde bile sahip olabilirsiniz ☺ Her uzun sayılan tatilde atlayıp Türkiye’ye gelebilir, tüm özleminizi giderebilirsiniz. Doğu yakasında New York – İstanbul uçuşu 9 saat, Batı yakasında Los Angeles – İstanbul uçuşu 13 saattir. Bu saatler gözünüzü korkutmasın uyuduğunuz an zaman çok hızlı geçmektedir. Emin olun Türkiye’de ki tatilinizin sonlarına doğru artık ben evime dönmeliyim diyeceksiniz…

Amerika'da Öğrenci Olmanın Avantajları

Rüyalar ülkesi Amerika’da isteyen herkesin tecrübe edinebileceği harika bir eğitim hayatı olmasını gönülden isterim. Bu konuda tecrübeli birisi olarak hayatınıza katacak onca güzel tecrübeyi düşündükçe sizin adınıza çok mutlu oluyorum.

Sevgiler,

 

Yazar: Gamze Ersoylu Gönenç

 

 

Kaynak : İstanbul İşletme Ensitüsü

Benzer Yazılar

Almanya için vize şartları değişti

Vize rehberi 2 yıl önce

Alman Dışişleri Bakanlığı ve Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından Ekim ayının sonlarında güncellenen “vize şartları”na göre yeni kurallar getirildi. Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, vize almak isteyenler, yasal vize işlemlerini yapan sekiz ayrı iDATA merkezine parmak izini verecek. Vizeye şahsen başvuru bir şart haline geldi. Son 59 ay içinde vize için başvurmuş ve parmak izi vermiş olanların şahsen başvurması gerekmeyecek. Aciliyet şartı Türk vatandaşlarına verilecek vizede, koronavirüs döneminde başlatılan “aciliyet” şartı kalıcı oldu. Buna göre, acil durumlar nedeniyle (doğum, ölüm, zorunlu iş seyahati, evlilik), AB’nin tanıdığı aşıdan olanlar vize alabilecek. Aşısı tam olmayanlar, PCR testi ve karantina koşuluyla, aciliyeti ispatlayarak vize alabilecek. Acil işi olmayanlar sadece aşılı ise gidebilecek. Vizesi olup da, istenilen aşısı olmayanlar Türkiye’den uçağa alınmayacak. Geçerli aşılar İki Çin aşısı ya da iki Rus aşısı olan, aciliyet yoksa Alman vizesi alamayacak. Aciliyet varsa, sadece bu aşıdan yaptırmış olanlar, “test- karantina- test” yükümlülüğü ile gidebilecek. İki Sinovac, bir BioNTech […]

Ukrayna Vize ücretleri azaltıldı !

Vize rehberi 4 yıl önce

Ukrayna’ya Türk vatandaşları pasaportsuz ve vize gerekmeden turist olarak seyahat edebilmektedirler. Turist olarak seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız 180 gün içerisinde 90 gün kalma hakkına sahiptirler. 90 günden fazla kalmak istediğiniz zaman eğer geçerli sebepleriniz var ise (çalışmak, evlilik, öğrencilik, gönüllü projeleri vb.) 90 günlük D tipi vizeye başvurabilirsiniz. Vize çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.  Ukrayna’ya d tipi vize alacak vatandaşlarımız 2018-2019 yılları arasında 85$ vize ücreti ödemekteydiler. 29 Kasım 2019 tarihi itibari ile Ukrayna’ya alınacak D tipi çalışma vizesi, D tipi aile birleşimi vizesi ve D tipi öğrenci vize ücretleri 65$ olarak belirlendi. Hızlı vize işlemleri için daha önceden 170$ olarak belirlenen vize ücreti ise 130$’a düşürüldü. Ukrayna’da D tipi vize almak isteyenlerin öncelikle hangi D tipi vize çeşidini almak istiyor ise o vize çeşidinin temel gerekliliğini yerine getirmesi gerekir. Bu temel gereklilij ise D tipi çalışma vizesi almak isteyenler için çalışma izni, D tipi evlilik dolayısı ile aile birleşimi vizesi almak isteyenler için evlilik […]

Avusturya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize rehberi 4 yıl önce

Avrupa’nın en güzel ülkelerinden olan Avusturya‘ya bir seyahat planınız varsa öncelikli olarak zorlu bir süreçten geçerek vize almanız gerekmektedir. Seyahat planı olanların en çok aradıkları konuların başında ise “Avusturya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?” sorusu gelmektedir. Bu yazımızda sorunsuz bir şekilde vize almanız için vize başvurusunda yanınızda bulundurmanız gereken evrakları sizler için listeledik. Öncelikle şunu da belirtmek isteriz ki bir ülkeye yapacağınız vize başvurusunun çeşitli şekilleri vardır. Örneğin okumak için, çalışmak için, aile ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek ya da tamamen gezi amaçlı olmak üzere başvuruda bulunabilirsiniz. Tabii her başvuru şeklinin ayrıca ilave belgeleri olacaktır. Bu nedenle Avusturya vizesi başvuru evraklarını; ortak evraklar, aile ve arkadaş ziyareti vizesi ve çalışma durumuna göre evraklar olarak üç kategoride listeleyeceğiz. Ortak Evraklar 1. Pasaport Başvurular için ilk şart tahmin edebileceğiniz gibi halihazırda elinizde bir pasaportun olmasıdır. Burada dikkat etmeniz gereken hususlar ise pasaportunuzda en az iki sayfanızın boş olması ve seyahat bitiminden sonra pasaportunuzun en az üç […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.