Türkmenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Türkmenistan vizesi alarak Türkmenistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu konuda ayrıntıcı olmalılar.

Türkmenistan vizesinin hem zamansal hem de prosedür işlemleri gereğince karmaşa yaratabildiği bilinmektedir. Dolayısıyla kişilerin önce bilgi sahibi olup daha sonra vize almaları önerilmektedir.

Türkmenistan’da vize uygulaması uzun süreli olmamaktadır. Seyahatler çalışma, öğrenim gibi uzun amaçlarla yapıldığında bu duruma uygun vizeler verilmektedir.

Kısa süreli vizelerin devamlı güncellenmesi unutulmamalıdır. Uzun süre Türkmenistan’da kalacak olan kişilerin bu konuda hassas davranması önemlidir.

Türkmenistan Vize Muafiyeti

Türkmenistan ile Türkiye arasında imzalanan protokol gereğince kişilerin vize muafiyet hakkı bulunmaktadır. Her iki ülkenin vatandaşları da en fazla 30 gün süre ile muafiyet haklarından faydalanabilmektedir.

Resmi ve umuma mahsus pasaport sahipleri için geçerli olan bu kural uzun süreli seyahat amacı olan kişiler için geçerli değildir.

Türkmenistan’a ticaret için, eğitim için veyahut uzun süre çalışmak için gitmek gerektiğinde vize muafiyeti ortadan kalkmaktadır. Tüm bu işlemler gereğince kişiler, Türkmenistan vizesi almak zor mu endişesi taşıyabilmektedir.

Türkmenistan vizesi almak zor değildir ancak bilmek gerekmektedir. Tüm detaylara hâkim olunduğunda vize almakta herhangi bir zorluk oluşmayacaktır.

Türkmenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Türkmenistan vizesi almak isteyen kişiler öncelikle ülkenin temsilciliğini bulmalıdır. Temsilcilikleri bulmanız halinde randevu alıp görüşmelere gidebilmeniz mümkündür.

niyetindeyseniz kısa süreli ticari vize temin edebilirsiniz. Aynı şekilde eğitim için de turistik eğitim vizesi imkânı vardır. Yetkili temsilciliğe başvuruda bulunduğunuzda gerekli evrakları teslim etmeniz istenecektir. Tüm evrakları teslim etmeniz halinde inceleme süreci başlayacaktır.

Türkmenistan’ın vize başvurusu inceleme süresi çok uzun sürebilmektedir. Bunu bilerek adım atmak çok daha sağlıklı olacaktır. İnceleme süreci sona erdiğinde mail adresinize Türkmenistan vize reddi veyahut onayı cevabı gönderilecektir. Türkmenistan Vize Türleri Türkmenistan vize türleri genel olarak 3 ayrı kategoriden oluşmaktadır. Birinci kategoride bulunan vize türü transit vizedir.

Türkmenistan transit vizesi daha çok şoförlük yapan, taşımacılık işiyle ilgilenen kişiler için verilmektedir. Bununla beraber farklı ülkeler arası yolculuk yapan ve Türkmenistan’a uğraması gereken kişiler de transit vizeden alabilmektedir. Transit vizenin tek şartı en fazla 5 günlük olmasıdır. Transit vize dışında C tipi vize olarak da bilinen kısa süreli vize de türlerden biridir. Kısa süreli vizede temel amaç kişinin en fazla 90 gün ikamet edip kendi ülkesine dönmesidir. Tekli, çiftli ve çoklu giriş fırsatlarıyla verilebildiği bilinmektedir.

Tercih edilen son vize türü ise D tipi vizedir. D tipi vize uzun süreli vize olarak da bilinmektedir. Seyahatleri 90 günü aşacak olan kişilere 45 günlük tek giriş şeklinde verilebilen bir vize türüdür. Uzun süreli seyahatler için oldukça ideal bir vize türüdür.

Türkmenistan vizesi için gereken belgelerden ilki pasaporttur. Pasaportunuzun seyahatinizden sonra en az 1 yıllık kullanım süresi bulunmalıdır. Bununla beraber 10 yılı doldurmuş olan pasaportlar kesinlikle kabul edilmemektedir.

Pasaport konusunda son derece hassas olan Türkmenistan, yıpranmış ve eskitilmiş pasaportlar üzerinde işlem yapmamaktadır. Bu sebeple temiz ve doğru şekilde korunmuş olması gerekmektedir. En az 2 boş yaprağı bulunması gereken pasaport, vize inceleme sürecinin en önemli belgesidir. Başvuru belgesi, vize talep dilekçesi, seyahat rezervasyon belgeleri, yetecek kadar para, seyahat sağlık sigortası da Türkmenistan vizesi için gerekli belgeler arasında yer almaktadır. Türkmenistan Kısa Süreli Vize Türkmenistan’ın kısa süreli vizesi için teslim edilmesi gereken belgeler bulunmaktadır. Ortak belgelere ilave olarak kişilerin bazı belgeleri ekstradan sunması istenmektedir. Teslim edilmesi gereken belgelerden herhangi birinin elde edilmesi halinde kısa süreli vizeye onay verilmektedir. Bunlardan ilki bakanlık, kurum veyahut kişiler tarafından gönderilen davetiyedir. Ayrıca akrabalık bağının bulunduğunu kanıtlayan bir doküman, seyahatin turistik amaçla gerçekleşeceğini kanıtlayan belge, insani yardımda bulunmak ya da hayırseverlik yapmak üzere Türkmenistan’a giriş yapılacağını doğrulayan bir onay mektubu da bu belgelerden bazılarıdır. Türkmenistan Uzun Süreli Vize Türkmenistan uzun süreli vizesi için kişilerin 90 günden daha uzun zaman Türkmenistan’da kalmak istemesi gerekmektedir. Bu süreç içerisinde kişi ticari, turistik, eğitim, aile ziyareti gibi amaçlarla belge tahsis etmektedir. Kişinin tercih edebileceği ziyaret nedeni belgeleri üzerinde etkili olmaktadır.

Öğrenci olarak uzun süreli vize almak isteyen kişi; öğrenci belgesi, transkript ve maddi ihtiyaçlarını karşılayacak kişinin banka dokümanını sunmalıdır. Emekli olan kişi; emeklilik cüzdanı, sağlık karnesi ve gayrimenkul tapusu fotokopisi vermelidir. Ev hanımı olarak Türkmenistan’a girmek isteyen kişi eşinin maaş bordrosunu, üzerine kayıtlı gayrimenkul tapusunu ve banka hesap cüzdanını sunmalıdır.

Türkmenistan Vizesi Kaç Günde Alınır?

Türkmenistan vizesi için başvuru yapmanız gereken adres Türkmenistan Konsolosluğu veyahut Türkmenistan Büyükelçiliği’dir. Bu iki adresten herhangi birine başvuru yaptığınızda gerekli evrakları teslim etmeniz ve beklemeniz gerekmektedir. Bekleme süreci biraz uzun sürebilmektedir. Bayramlar, resmi tatiller ve özel günlerde Türkmenistan vizesi almanız 30 iş günü alabilmektedir.

30 iş günü içerisinde vizenizi alabilmeniz kesindir. Her şeyin yolunda gitmesi halinde ise 15 iş gününde vize teslimi gerçekleştirilmektedir. Kişilerin seyahatlerinden 1 ay önce başvuruda bulunmaları işlemleri kolaylaştıracaktır

 

 

Kaynak : Vatandaslık.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle