Japonya’nın En İyi Ekoturizm Rotaları 

japonya'da ekoturizm Asya

Ekoturizme ilginiz varsa ve gidecek ekoturizm rotaları arıyorsanız sizlere Japonya’nın en iyi ekoturizm rotalarından bahsedeceğiz.

Japonya’nın en iyi ekoturizm rotalarından bahsetmeden önce sizlere ekoturizm nedir? Ekoturizm nasıl yapılır? bunlardan bahsedeceğiz ve daha sonra ekoturizm destekleyen ülkelerden biri olan Japonya’nıın ekoturizm rotalarından bahsedeceğiz.

Ekoturizm Nedir?

Ekoturizm bölgede yaşayan yerel halkın huzurunu ve refahını gözeten bölgenin doğal unsurlarına duyarlı gezidir. Turizm de doğaya saygılı, doğaya duyarlı olarak adlandırılan ekoturizm doğayı koruması ile de sürdürülebilir kalkınma amacı olarak da görülmektedir. Farklı kaynaklara göre de ekoturizm doğayı ve kültürel mirasları koruyarak az sayılı ziyaretçi ile yerel haklı ekonomik bakımdan destekleyen seyahatlere denilmektedir. Ekoturizm kelimesine alternatif olarak macera turizm, doğa turizm, kültüler turizm gibi ifadeler kullanılmaktadır.

Ekoturizm Nasıl Yapılır?

Ekoturzim küçük gruplar ile yapılmakta olup genellikle yeme içme ihtiyaçları bölgede ki yerel halk ve esnaflardan sağlanmaktadır. Ekoturizm amacına uygun yapıldığı zaman küçük bölgelerde ki insanların sosyo-ekonomik açıdan kalkınması, refah düzeyinin artmasını sağlamaktadır. Ekoturizm genellikle dağlık ve ormanlık alanlarda yaşayan halkın ekonomik zayıflığı ile halk arasında dengesizliğin ortadan kaldırabilecek bir etkisi olduğu da düşünülmektedir.

Japonya’da Ekoturizm Güzergahları

Japonya önemli ekoturizm bölgeleri bulunan ülkeler arasında yer almaktadır. Japonya’nın en iyi ekoturizm rotaları nelerdir? Birlikte göz atalım.

Nagano Şehri

Nagano Japonya’nın en büyük şehirlerinden biridir. Nagano yakın tarihte 1998 yılında Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapması ile akıllara gelmektedir. Chikuma ve Sai nehirleri arasında bulunan Nagano Kar Maymunları ile ünlü ekoturizm yerlerinden ilkidir. Ayrıca bölgede yürüyüş alanları, kuş cenneti ve uçan sincapların olduğu nadide bir yerdir.

Fuji Dağı

Japonya’nın en yüksek dağı olma özelliğini bulunduran Fuji Dağı 3776 metre yükseklikte bulunmaktadır. Dağ tepelerinde kar hep bulunan dağ eskiden patlamış bir volkan dağıdır. Yüksek olmasından dolayı Fuji dağı Japonya’nın başkenti Tokyodan bile görünmektedir. Bir diğer adı Kutsal dağ olan Fuji dağının gezisi için girişte alınan para ile ekoturizme destek olunmaktadır.

Yakushima Adası

Ösumi adalarından biri olan Yakushima, Kagoşima ili içerisinde yer almaktadır. UNESCO Dünya Tabiat listesinde olan Yakushima tam bir tabiat harikasıdır. Japonya’nın güneyinde bulunan Yakushima adası Japonya’nın 4 büyük adasından biridir. Yakushima’nın belirgin özelliklerinden biri adada yıllarca yaşayan ağaç türlerinin bulunmasıdır. Ağaçlar Japonya’nın değil dünyanın en büyük ağaçları dahi olabilmektedir. Ayrıca bölgede orman güllerini de görmek mümkündür. Hayvan bakımından ise Maymun ve geyiğin bulunduğu ada Japonya ekoturizm tercihleri arasında yer almaktadır.

Tottori

Japonya’nın bakir bölgelerinden biri olan Tottori binlerce senelik kumulları ile görülmeye değer doğa harikası bir bölgedir. Kum tepeleri ile ünlü Tottori turizm açısından oldukça şanslı yerler arasında yer almaktadır. Deve seyahati ve kum sörfleri ile ekoturizm için tercih edilebilecek rotalar arasında gelmektedir.

Nachi Şelaleleri

Japonya da bilinen şelaleler arasında yer alan Nachi Şelaleleri 133 metre yüksekliğindedir. Nachi şelaleleri dağlık ve ormanlık alanları ile birlikte ekoturizm çeşitleri arasında doğa ekoturizmine örnek olabilmektedir.

Nara Park

Nara park Şika geyiklerinin yer aldığı hatta serbestçe dolaşabildiği bir doğal alan olması ile ün salmış bir bölgedir. Şika geyikleri vahşi olmasına rağmen bir kafeste değil doğal alanları olan ormanda serbestçe dolaşabilmektedir. Nara parkın içinde bulunduğu Kasugayama Ormanı UNESCO Dünya Mirası sayıldığından koruma altına alınmış olup ekoturizm noktaları arayanlar için gidilebilecek rotalardan biridir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle