Japonya’nın En İyi Ekoturizm Rotaları 

Ekoturizme ilginiz varsa ve gidecek ekoturizm rotaları arıyorsanız sizlere Japonya’nın en iyi ekoturizm rotalarından bahsedeceğiz. Japonya’nın en iyi ekoturizm rotalarından bahsetmeden önce sizlere ekoturizm nedir? Ekoturizm nasıl yapılır? bunlardan bahsedeceğiz ve daha sonra ekoturizm destekleyen ülkelerden biri olan Japonya’nıın ekoturizm rotalarından bahsedeceğiz. Ekoturizm Nedir? Ekoturizm bölgede yaşayan yerel halkın huzurunu ve refahını gözeten bölgenin doğal unsurlarına duyarlı gezidir. Turizm de doğaya saygılı, doğaya duyarlı olarak adlandırılan ekoturizm doğayı koruması ile de sürdürülebilir kalkınma amacı olarak da görülmektedir. Farklı kaynaklara göre de ekoturizm doğayı ve kültürel mirasları koruyarak az sayılı ziyaretçi ile yerel haklı ekonomik bakımdan destekleyen seyahatlere denilmektedir. Ekoturizm kelimesine alternatif olarak macera turizm, doğa turizm, kültüler turizm gibi ifadeler kullanılmaktadır. Ekoturizm Nasıl Yapılır? Ekoturzim küçük gruplar ile yapılmakta olup genellikle yeme içme ihtiyaçları bölgede ki yerel halk ve esnaflardan sağlanmaktadır. Ekoturizm amacına uygun yapıldığı zaman küçük bölgelerde ki insanların sosyo-ekonomik açıdan kalkınması, refah düzeyinin artmasını sağlamaktadır. Ekoturizm genellikle dağlık […]

Japonya’nın En İyi Ekoturizm Rotaları 

Ekoturizme ilginiz varsa ve gidecek ekoturizm rotaları arıyorsanız sizlere Japonya’nın en iyi ekoturizm rotalarından bahsedeceğiz.

Japonya’nın en iyi ekoturizm rotalarından bahsetmeden önce sizlere ekoturizm nedir? Ekoturizm nasıl yapılır? bunlardan bahsedeceğiz ve daha sonra ekoturizm destekleyen ülkelerden biri olan Japonya’nıın ekoturizm rotalarından bahsedeceğiz.

Ekoturizm Nedir?

Ekoturizm bölgede yaşayan yerel halkın huzurunu ve refahını gözeten bölgenin doğal unsurlarına duyarlı gezidir. Turizm de doğaya saygılı, doğaya duyarlı olarak adlandırılan ekoturizm doğayı koruması ile de sürdürülebilir kalkınma amacı olarak da görülmektedir. Farklı kaynaklara göre de ekoturizm doğayı ve kültürel mirasları koruyarak az sayılı ziyaretçi ile yerel haklı ekonomik bakımdan destekleyen seyahatlere denilmektedir. Ekoturizm kelimesine alternatif olarak macera turizm, doğa turizm, kültüler turizm gibi ifadeler kullanılmaktadır.

Ekoturizm Nasıl Yapılır?

Ekoturzim küçük gruplar ile yapılmakta olup genellikle yeme içme ihtiyaçları bölgede ki yerel halk ve esnaflardan sağlanmaktadır. Ekoturizm amacına uygun yapıldığı zaman küçük bölgelerde ki insanların sosyo-ekonomik açıdan kalkınması, refah düzeyinin artmasını sağlamaktadır. Ekoturizm genellikle dağlık ve ormanlık alanlarda yaşayan halkın ekonomik zayıflığı ile halk arasında dengesizliğin ortadan kaldırabilecek bir etkisi olduğu da düşünülmektedir.

Japonya’da Ekoturizm Güzergahları

Japonya önemli ekoturizm bölgeleri bulunan ülkeler arasında yer almaktadır. Japonya’nın en iyi ekoturizm rotaları nelerdir? Birlikte göz atalım.

Nagano Şehri

Nagano Japonya’nın en büyük şehirlerinden biridir. Nagano yakın tarihte 1998 yılında Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapması ile akıllara gelmektedir. Chikuma ve Sai nehirleri arasında bulunan Nagano Kar Maymunları ile ünlü ekoturizm yerlerinden ilkidir. Ayrıca bölgede yürüyüş alanları, kuş cenneti ve uçan sincapların olduğu nadide bir yerdir.

Fuji Dağı

Japonya’nın en yüksek dağı olma özelliğini bulunduran Fuji Dağı 3776 metre yükseklikte bulunmaktadır. Dağ tepelerinde kar hep bulunan dağ eskiden patlamış bir volkan dağıdır. Yüksek olmasından dolayı Fuji dağı Japonya’nın başkenti Tokyodan bile görünmektedir. Bir diğer adı Kutsal dağ olan Fuji dağının gezisi için girişte alınan para ile ekoturizme destek olunmaktadır.

Yakushima Adası

Ösumi adalarından biri olan Yakushima, Kagoşima ili içerisinde yer almaktadır. UNESCO Dünya Tabiat listesinde olan Yakushima tam bir tabiat harikasıdır. Japonya’nın güneyinde bulunan Yakushima adası Japonya’nın 4 büyük adasından biridir. Yakushima’nın belirgin özelliklerinden biri adada yıllarca yaşayan ağaç türlerinin bulunmasıdır. Ağaçlar Japonya’nın değil dünyanın en büyük ağaçları dahi olabilmektedir. Ayrıca bölgede orman güllerini de görmek mümkündür. Hayvan bakımından ise Maymun ve geyiğin bulunduğu ada Japonya ekoturizm tercihleri arasında yer almaktadır.

Tottori

Japonya’nın bakir bölgelerinden biri olan Tottori binlerce senelik kumulları ile görülmeye değer doğa harikası bir bölgedir. Kum tepeleri ile ünlü Tottori turizm açısından oldukça şanslı yerler arasında yer almaktadır. Deve seyahati ve kum sörfleri ile ekoturizm için tercih edilebilecek rotalar arasında gelmektedir.

Nachi Şelaleleri

Japonya da bilinen şelaleler arasında yer alan Nachi Şelaleleri 133 metre yüksekliğindedir. Nachi şelaleleri dağlık ve ormanlık alanları ile birlikte ekoturizm çeşitleri arasında doğa ekoturizmine örnek olabilmektedir.

Nara Park

Nara park Şika geyiklerinin yer aldığı hatta serbestçe dolaşabildiği bir doğal alan olması ile ün salmış bir bölgedir. Şika geyikleri vahşi olmasına rağmen bir kafeste değil doğal alanları olan ormanda serbestçe dolaşabilmektedir. Nara parkın içinde bulunduğu Kasugayama Ormanı UNESCO Dünya Mirası sayıldığından koruma altına alınmış olup ekoturizm noktaları arayanlar için gidilebilecek rotalardan biridir.

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.