UNESCO Mirası Table Mountain, Cape Town

Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin en popüler turistik şehri Cape Town‘da bulunan Table Mountain (Masa Dağı), ismini tepe yüzeyinin dümdüz olmasından alıyor. Cape Town bayrağında da yer alan Table Mountain, kentin en çok ziyaretçi ağırlayan noktalarından. Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin en popüler turistik şehri Cape Town‘da bulunan Table Mountain (Masa Dağı), ismini tepe yüzeyinin dümdüz olmasından alıyor. Cape Town bayrağında da yer alan Table Mountain, kentin en çok ziyaretçi ağırlayan noktalarından. Yürüyüş parkurları ve cableway ismiyle anılan teleferik sistemi dağın tepe noktasına çıkmak için alternatifler arasında. Masa Dağı‘nın en yüksek noktası 1,086 metre. Dağ yüzeyinin yıl boyunca bulutlu görüntüsü ve muhteşem okyanus manzarası buraya gitmek için başlıca sebeplerden. Table Mountain, Cape Town Cape Town’a gelip de doğa harikası Masa Dağı’nı ziyaret etmeden dönmek mümkün değil. Zirveye ister tırmanarak, isterse teleferik kullanılarak ulaşılabiliyor. Şehrin sembolü olan dağ, Cape Town’da en çok ziyaret edilen noktalardan biri. İngilizce’de masa anlamına gelen ‘table’ kelimesi ile anılan dağın orijinal ismi yerel dilde […]

UNESCO Mirası Table Mountain, Cape Town

Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin en popüler turistik şehri Cape Town‘da bulunan Table Mountain (Masa Dağı), ismini tepe yüzeyinin dümdüz olmasından alıyor. Cape Town bayrağında da yer alan Table Mountain, kentin en çok ziyaretçi ağırlayan noktalarından.

Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin en popüler turistik şehri Cape Town‘da bulunan Table Mountain (Masa Dağı), ismini tepe yüzeyinin dümdüz olmasından alıyor. Cape Town bayrağında da yer alan Table Mountain, kentin en çok ziyaretçi ağırlayan noktalarından.

Yürüyüş parkurları ve cableway ismiyle anılan teleferik sistemi dağın tepe noktasına çıkmak için alternatifler arasında. Masa Dağı‘nın en yüksek noktası 1,086 metre. Dağ yüzeyinin yıl boyunca bulutlu görüntüsü ve muhteşem okyanus manzarası buraya gitmek için başlıca sebeplerden.

table mountain

Table Mountain, Cape Town

Cape Town’a gelip de doğa harikası Masa Dağı’nı ziyaret etmeden dönmek mümkün değil. Zirveye ister tırmanarak, isterse teleferik kullanılarak ulaşılabiliyor. Şehrin sembolü olan dağ, Cape Town’da en çok ziyaret edilen noktalardan biri.

İngilizce’de masa anlamına gelen ‘table’ kelimesi ile anılan dağın orijinal ismi yerel dilde denizdeki dağ anlamına gelen Hoerikwaggo. Dağ, Nguniler içinse güneyin koruyucusu anlamına gelen Umlindiwengizimu ismini taşıyor. Yaratıcı olan Qamata tarafından tüm Afrika’yı koruması için buraya koyulduğuna inanılıyor.

Masa Dağı, tam 260 milyon yıl yaşında. 40 milyon yaşındaki Himalayalar ile kıyaslandığında Himalayalar ufak bir çocuk gibi kalıyor. Alpler ise 32 milyon yıllık yaşıyla daha da küçük. Table Dağı ve Cape Yarımadası, 1,460 tanesi sadece dağda olmak üzere toplam 8,200 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

masa dağı

Cape Bitki Örtüsü Krallığı 2004’te UNESCO tarafından doğal dünya mirası bölgesi olarak kabul edildi ve park dört ayrı bölüme ayrıldı. Dağa çıkan yürüyüş parkurunu kullanmak ücretsiz ancak birçok kişi manzaraya tanık olmak ve yorulmamak için teleferiği tercih ediyor.

Dağdaki teleferik sistemi 1929’da inşa edildi. Deniz seviyesinden 363 m yükseklikteki ana bölgeden 704 metre yüksekliğe ziyaretçileri taşıyan teleferiği bugüne kadar 25 milyondan fazla kişi kullandı. Sir Edmund Hillary, George Bernard Shaw, Kral IV. George gibi isimler de teleferiği kullananlar arasında.

Tabel Mountain’ın tepe bölgesinde hava ne kadar temiz ve açık görünse de her zaman sıkı giyinmekte yarar var. Havanın çok değişken olduğu bölgede rüzgarın hızı zaman zaman 130 km’ye kadar ulaşabiliyor. Bu rüzgarlara Cape doktoru deniyor. Sıcağı ve kirliliği alıp götüren rüzgar, yerine temiz havayı bırakıyor.

table mountain cape town

Masa Dağı’nın dümdüz tepesi yılın büyük bölümünde bulutlarla bezeli. Efsaneye göre Van Hunks adındaki emekli bir korsan her yaz şeytan ile pipo içme yarışına giriyor ve bu yüzden dağın tepesi dumanla kaplanıyor. Adam çok yaşlı olduğundan kışın dağa tırmanamıyor ve bu yüzden de kışları bulut görülmüyor.

Dağ zirvesinde üç farklı yürüyüş parkuru bulunuyor. 15 dakikalık Dassie yürüyüşü, 30 dakikalık Agama yürüyüşü ve daha uzun süren Klipspringer yürüyüşü. Ayrıca tekerlekli sandalyedekiler için de bir rota var.

table mountain nerede
table mountain nasıl gidilir

Teleferik işletmecisi firma her sabah 10’da ve öğleden sonra rehberli turlar düzenliyor. Ulusal park içerisinde 15 dakikadan 5 günlük yürüyüşlere kadar sayısız rotalar mevcut. Dağ bisikleti veya tırmanış gibi bir çok farklı türden turlar da firmalar tarafından beğeninize sunuluyor.

Kaynak : Yoldaolmak.com

Benzer Yazılar

Afrika’da Safari Turu Nasıl Yapılır?

Afrika 2 yıl önce

Öncelikle Afrika’da safari turu yapmak tahmin edildiği kadar zor bir gezi turu değildir. Afrika’da safari turu nerede, nasıl yapılır kısaca inceleyelim. Afrika’da safari turu yaparak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Güvenilir bir tur şirketiyle anlaşarak her bütçeye uygun fiyatlar ile harika bir safari turu gerçekleştirebilirsiniz. Seçeceğiniz tur şirketinin çok yüksek rakamlarda olmasına gerek yok çünkü gideceğiniz alan ve göreceğiniz hayvanlar değişmemektedir. Fiyatların belirlenmesindeki etkenler kalacağınız yer, araç modeli ve otel seçimi gibi uzayıp giden bir yolculuk. Kısacası en iyi tur diye bir şey söz konusu değildir. Önemli olan orada bulunmanız vesafari heyecanını yaşamanızdır. Safari Turu Nedir? Öncelikle safarinin kelime anlamını tanımlayarak başlayalım. Safari kelimesi topluca avlanma, vahşi hayvanları yerinde incelemek için yapılan turistik bir gezi anlamına gelmektedir. Safari turları safari kelimesinin anlamından ziyade daha özgü anlamda bir yolculuk türüne sahiptir. Bu turlar vahşi doğanın güzelliğini ve bu güzelliğin gizemli dünyasını daha yakından incelemek, seyretmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu turlar cipler ile gerçekleştirilir. Afrika’da safari […]

GÜNEY AFRİKA’NIN MUHTEŞEM BEŞLİSİ

Afrika 4 yıl önce

Vahşi yaşam, tarih ve eğlenceli yaz tatilini bir araya getiren Güney Afrika’nın muhteşem beşlisi Cape Town, Johannesburg ve Sun City ile Pilanesberg ve Kruger Ulusal Parkları’yla tanışın. CAPE TOWN Masa Dağı’nın gölgesinde büyümeye devam eden, muhteşem plajlar, bereketli topraklar ve verimli üzüm bağları ile donanan Cape Town, Afrika’nın en canlı destinasyonlarından biri olarak Cape Town’ın kültür başkentine dönüştü. Afrika, Avrupa ve Asya kültürlerinin etnik bir potada eridiği Cape Town; müzik, mimari ve görsel sanatlar açısından da çok zengin. Cape Town’da çektiğiniz her manzara fotoğrafında mutlaka kendini gösteren Masa Dağı, bu şehrin en önemli parçası. Hatta Cape Town’lıların şehir içinde yön tarif ederken bile “Dağa doğru ilerle,” veya “Dağın sağına doğru git,” dediklerine şahit olmak mümkün. Uzaklardan bakmak yetmez, günübirlik turlar ile Masa Dağı’na füniküler ile çıkabilir ve şehri kuşbakışı seyredebilirsiniz. Cape Town ile özdeşleşen bir başka önemli simge ise Nelson Mandela. Mandela’nın sürgünün 27 yılını geçirdiği Robben Adası, şimdilerde bir müze olarak […]

Fildişi Sahili Gezilecek Yerler: Görülmesi Gereken 4 Yer

Afrika 4 yıl önce

Hava sıcaklıklarının ılımanlaştığı kasım ve mayıs ayları arasında ziyaret edebileceğiniz bir Afrika ülkesi olan Fildişi Sahili, 15. yüzyıldan bu yana Avrupalı tüccarların ve gemicilerin uğrak adresleri arasında. Atlas Okyanusu kıyısındaki eşsiz sahilleriyle göz kamaştıran bu ülke; sahip olduğu doğal güzellikler, verimli topraklar ve altın, elmas gibi değerli maden rezervlerine rağmen ekonomik açıdan dünyanın en fakir ülkeleri arasında gösteriliyor. Fildişi Sahili, uzun yıllar Fransız sömürgesi altında yaşadı. Günümüzde resmi dili Fransızca olan bu ülkede 60 farklı etnik dil konuşuluyor. Dünyanın en büyük kakao üretim merkezlerinden biri olmasının yanı sıra enfes sahilleri, zengin kültürel dokusu ve gelenekleriyle insanı büyüleyen bu ülkede görülmesi gereken pek çok yer de bulunuyor. Fildişi Sahili’nde Görebileceğiniz 4 Yer 1. Comoé Milli Parkı UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Comoé Milli Parkı, ülkenin en popüler ve etkileyici doğal güzelliklerinden biri. 11 bin 500 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu milli park, aynı zamanda Afrika’daki en büyük koruma alanı unvanına sahip. Zengin biyolojik […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.