Vangölü Ekspresi Hakkında Tüm Bilgiler

Vangölü Ekspresi Nedir? Vangölü Ekspresi; başlangıcı Ankara, bitiş noktası Bitlis’in Tatvan ilçesi olan bir tren güzergâhıdır. Vangölü Ekspresi tren bileti ile Ankara’dan Tatvan’a gitmek yaklaşık 24 saat 15 dakika sürmektedir. 24 saatten fazla yolculuk gözünüzü korkutabilir. Eğer yalnız değilseniz vakit hızlı geçecek ve eğleneceksinizdir. Yataklı vagonlardan bilet alırsanız kendinize ait odanızda rahat bir şekilde yolculuk geçirebilir ve odalarınızı dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Yol boyunca birbirinden güzel manzaralar sizlere eşlik edecektir. Vangölü Ekspresi Güzergâhı ve Geçtiği Şehirler Başkent Ankara’dan hareketine başlayan Vangölü Ekspresi, Bitlis’in Tatvan ilçesine kadar uzanmaktadır.  Vangölü Ekspresi güzergâhı Ankara’dan başlayarak Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Malatya – Elazığ – Muş rotasını izleyerek Tatvan’a ulaşmaktadır. Vangölü Ekspresi haftanın belirli günlerinde sefer düzenlemektedir. Sefer günleri değişse de saatleri aynıdır. Ankara’dan hareket eden tren haftada 2 gün sefer düzenlemektedir. Salı ve Pazar günleri saat 11:00’de hareket eden tren, Tatvan’dan ise Salı ve Perşembe günleri saat 07:55’de hareket etmektedir. Vangölü Ekspresi Sefer […]

Vangölü Ekspresi Hakkında Tüm Bilgiler

Vangölü Ekspresi Nedir?

Vangölü Ekspresi; başlangıcı Ankara, bitiş noktası Bitlis’in Tatvan ilçesi olan bir tren güzergâhıdır. Vangölü Ekspresi tren bileti ile Ankara’dan Tatvan’a gitmek yaklaşık 24 saat 15 dakika sürmektedir.

24 saatten fazla yolculuk gözünüzü korkutabilir. Eğer yalnız değilseniz vakit hızlı geçecek ve eğleneceksinizdir. Yataklı vagonlardan bilet alırsanız kendinize ait odanızda rahat bir şekilde yolculuk geçirebilir ve odalarınızı dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Yol boyunca birbirinden güzel manzaralar sizlere eşlik edecektir.

Vangölü Ekspresi Güzergâhı ve Geçtiği Şehirler

svg%3E

Başkent Ankara’dan hareketine başlayan Vangölü Ekspresi, Bitlis’in Tatvan ilçesine kadar uzanmaktadır.  Vangölü Ekspresi güzergâhı Ankara’dan başlayarak Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Malatya – Elazığ – Muş rotasını izleyerek Tatvan’a ulaşmaktadır.

Vangölü Ekspresi haftanın belirli günlerinde sefer düzenlemektedir. Sefer günleri değişse de saatleri aynıdır. Ankara’dan hareket eden tren haftada 2 gün sefer düzenlemektedir. Salı ve Pazar günleri saat 11:00’de hareket eden tren, Tatvan’dan ise Salı ve Perşembe günleri saat 07:55’de hareket etmektedir.

Vangölü Ekspresi Sefer Saatleri

Gidiş:

Vangölü Ekspresi Ankara gar kalkış saati 11.00’dir. Yolculuk 1 günü geçse de güzel manzaralar sizleri yalnız bırakmayacak ve vakit hızlı geçecektir. Yaklaşık 24 saatin ardından Tatvan’a ulaşmış olacaksınız. Öğlenden önce 10:50 civarında Tatvan’a inmiş olacaksınız

Dönüş:

Vangölü Ekspresi dönüşü için Tatvan’dan aynı ekspres tren ile seyahat edebilirsiniz. Tatvan Garı’ndan Ankara Garı’na Salı ve Perşembe günleri saat 07:55’de hareket etmektedir. Yolculuk süresi yaklaşık 1 gün sürüp izlediği rota ve uğradığı duraklar değişmemektedir.

Ankara → Tatvan Güzergâhı
# İstasyon Hareket Saati
1 Ankara 11:00
2 Kırıkkale 12:45
3 Kayseri 17:50
4 Sivas 21:25
5 Malatya 01:54
6 Elazığ 04:39
7 Muş 09:05
8 Tatvan 10:46 (Varış)

 

Tatvan → Ankara Güzergâhı
# İstasyon Hareket Saati
1 Tatvan 07:55
2 Muş 09:26
3 Elazığ 14:01
4 Malatya 16:45
5 Sivas 20:52
6 Kayseri 00:29
7 Kırıkkale 05:28
8 Ankara 07:22 (Varış)

Vangölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Tren bileti satın almak için aceleci davranmanızda fayda vardır. Ülkemizde bulunan tren ekspresleri oldukça ilgi görmektedir. Vangölü Ekspresi bileti satın almak için TCDD sayfasındaki gerekli bilgileri doldurarak seferleri listeleyebilirsiniz. Kendinize uygun seferi seçtikten sonra bilet satın alım işlemlerine ilerleyeceksinizdir. Yolculuk tarihiniz planlanmış ise 1-2 ay öncesinden biletlerinizi satın almanızda fayda vardır.

Vangölü Ekspresi’ndeki Vagon Tipleri

Vangölü Ekspresi’nde 3 tip vagon bulunmaktadır.  Doğu Ekspresi vagon tipleri şu şekildedir:

Hemen hemen her ekspres trende bulunan bir vagon tipidir. Oldukça ekonomik olan bu vagon tipi içerisinde normal koltukların bulunduğu ve en çok tercih edilen vagonlardır.

4 kişilik kompartımanlardan oluşan bu vagon tipi dört kişi seyahat edecekler için biçilmiş kaftandır. Kalabalık seyahat edenlerin tercihi olan bu vagonda bilet bulmak için elinizi çabuk tutmalısınız. Örtülü kuşetli vagonlarda uzun süren seyahatler yapılabilir. Koltuklar katlanarak yatak oluyor ve rahat bir yolculuğa imkân tanıyor.

2 kişilik kompartıman odalardan oluşan bu vagon daha çok çift seyahat edenlerin tercihidir. Oda içerisinde iki koltuk bulunmaktadır. Koltuklar katlanarak yatağa dönmektedir. Buzdolabı, masa ve el yıkamak için lavabo oda içerisinde bulunmaktadır.

Sofya Ekspresi Görselleri

Turistik Olarak Vangölü Ekspresi

Vangölü ile seyahat etmek için en uygun zaman.

Vangölü Ekspresi ile seyahat etmek için en güzel dönem ilkbahar sonu yaz başlangıcıdır. Bu dönemlerde tren ile geçeceğiniz her yer yeşiller içinde olacaktır. Eşsiz manzaralara tanıklık edip fotoğraf çekinmek için bu tarihlerde gitmekte fayda var.

Ankara’da görülmesi gereken yerler.

Doğu yönünden Vangölü Ekspresi ile başkente gelen kişilerin Ankara’da vakit geçirmesi için birkaç yer ve mekan tavsiyesi yapacak olursak ilk sırada Atatürk’ün anıt mezarı Anıtkabir gelir. Anıtkabir yalnızca mezar değil müzelere de ev sahipliği yapmaktadır. Diğer bir nokta ise çocuklu aileler için güzel bir aktivite yeri ise Atatürk Orman Çiftliğidir. Yüzlerce hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesinin yanında kokoreç satan dükkanlar bulunmakta gitmişken kokoreç yemenizi de tavsiye ederiz. Doğal yerlerde bulunmaktan hoşlanıyorsanız, Mogan Gölü tam size göre olacaktır. Mogan Gölü Ankara’nın biraz dışında yer alsa da toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkündür. Mogan Gölü’nde piknik yapabilir ağaçların arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Kafa dinlemek için doğru noktalardan birisidir. Biraz daha hareketli eğlenceli yerler arıyorsanız Gençlik Parkı’na gitmelisiniz. Eğer Gençlik Parkına giderseniz dönme dolaba binip Ankara’yı tepeden izlemeyi unutmayın.

Ankara’da ne yenir?

Ankara’nın kendine has lezzetlerinden bahsedecek olursak en başka Aspava diye adlandırılan et döner gelir. Ankara’da her mahallede Aspava dükkânları görmek mümkündür. Fakat en iyi Aspava yapan mekânlar Esat Caddesinde yer almaktadır. Ankara’nın bir diğer lezzeti ise Ankara Tava’dır. Arpa şehriye ve et ile hazırlanan yemek oldukça lezzetli ve sıra dışıdır. Ankara’da tadına bakılması gereken lezzetlerdendir. Eğer yolunuz Atatürk Orman Çiftliğine düşerse mutlaka orada bulunan mekanlardan kokoreç ve midye dolma yiyin. Kokoreç ile Atatürk Orman Çiftliği artık özleşmiştir.

Tatvan’da görülmesi gereken yerler.

Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Bitlis’in ilçesi olan Tatvan Vangölü Ekspresi ile seyahat edenlerin son durağıdır. Peki, Tatvan’da ne yapılır? Tatvan Van Gölü’nün kıyısında yer almaktadır. Dilerseniz Van Gölüne gidip piknik yapabilir balık tutabilirsiniz. Dilerseniz Türkiye’nin dünyanın en büyük 2. Krater gölü olan Nemrut Gölü etrafında çadır kurabilir ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Tatvan’dan Bitlis merkezine otobüsler bulunmakta dilerseniz otobüsler ile Bitlis’e geçebilirsiniz.

Tatvan’da ne yenir?

Doğu mutfağı esintisi taşıyan Tatvan, kebabı ile ünlüdür. Buraya geldiğinizde mutlaka Tatvan kebabının tadına bakın. Bir çeşit börek olan Ayvanet Bitlis’te tadabileceğiniz diğer lezzettir oldukça lezzetlidir yoğurt ile servis edilir. Son olarak ise ciğer taplaması yemenizi tavsiyelerimiz arasında bulundurmak istedik. Tatvan’ın en güzel lezzetlerinden birisidir.

Kaynak

Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 8 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 10 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 1 yıl önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.