Vangölü Ekspresi Hakkında Tüm Bilgiler

Türkiye

Vangölü Ekspresi Nedir?

Vangölü Ekspresi; başlangıcı Ankara, bitiş noktası Bitlis’in Tatvan ilçesi olan bir tren güzergâhıdır. Vangölü Ekspresi tren bileti ile Ankara’dan Tatvan’a gitmek yaklaşık 24 saat 15 dakika sürmektedir.

24 saatten fazla yolculuk gözünüzü korkutabilir. Eğer yalnız değilseniz vakit hızlı geçecek ve eğleneceksinizdir. Yataklı vagonlardan bilet alırsanız kendinize ait odanızda rahat bir şekilde yolculuk geçirebilir ve odalarınızı dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Yol boyunca birbirinden güzel manzaralar sizlere eşlik edecektir.

Vangölü Ekspresi Güzergâhı ve Geçtiği Şehirler

svg%3E

Başkent Ankara’dan hareketine başlayan Vangölü Ekspresi, Bitlis’in Tatvan ilçesine kadar uzanmaktadır.  Vangölü Ekspresi güzergâhı Ankara’dan başlayarak Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Malatya – Elazığ – Muş rotasını izleyerek Tatvan’a ulaşmaktadır.

Vangölü Ekspresi haftanın belirli günlerinde sefer düzenlemektedir. Sefer günleri değişse de saatleri aynıdır. Ankara’dan hareket eden tren haftada 2 gün sefer düzenlemektedir. Salı ve Pazar günleri saat 11:00’de hareket eden tren, Tatvan’dan ise Salı ve Perşembe günleri saat 07:55’de hareket etmektedir.

Vangölü Ekspresi Sefer Saatleri

Gidiş:

Vangölü Ekspresi Ankara gar kalkış saati 11.00’dir. Yolculuk 1 günü geçse de güzel manzaralar sizleri yalnız bırakmayacak ve vakit hızlı geçecektir. Yaklaşık 24 saatin ardından Tatvan’a ulaşmış olacaksınız. Öğlenden önce 10:50 civarında Tatvan’a inmiş olacaksınız

Dönüş:

Vangölü Ekspresi dönüşü için Tatvan’dan aynı ekspres tren ile seyahat edebilirsiniz. Tatvan Garı’ndan Ankara Garı’na Salı ve Perşembe günleri saat 07:55’de hareket etmektedir. Yolculuk süresi yaklaşık 1 gün sürüp izlediği rota ve uğradığı duraklar değişmemektedir.

Ankara → Tatvan Güzergâhı
# İstasyon Hareket Saati
1 Ankara 11:00
2 Kırıkkale 12:45
3 Kayseri 17:50
4 Sivas 21:25
5 Malatya 01:54
6 Elazığ 04:39
7 Muş 09:05
8 Tatvan 10:46 (Varış)

 

Tatvan → Ankara Güzergâhı
# İstasyon Hareket Saati
1 Tatvan 07:55
2 Muş 09:26
3 Elazığ 14:01
4 Malatya 16:45
5 Sivas 20:52
6 Kayseri 00:29
7 Kırıkkale 05:28
8 Ankara 07:22 (Varış)

Vangölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Tren bileti satın almak için aceleci davranmanızda fayda vardır. Ülkemizde bulunan tren ekspresleri oldukça ilgi görmektedir. Vangölü Ekspresi bileti satın almak için TCDD sayfasındaki gerekli bilgileri doldurarak seferleri listeleyebilirsiniz. Kendinize uygun seferi seçtikten sonra bilet satın alım işlemlerine ilerleyeceksinizdir. Yolculuk tarihiniz planlanmış ise 1-2 ay öncesinden biletlerinizi satın almanızda fayda vardır.

Vangölü Ekspresi’ndeki Vagon Tipleri

Vangölü Ekspresi’nde 3 tip vagon bulunmaktadır.  Doğu Ekspresi vagon tipleri şu şekildedir:

Hemen hemen her ekspres trende bulunan bir vagon tipidir. Oldukça ekonomik olan bu vagon tipi içerisinde normal koltukların bulunduğu ve en çok tercih edilen vagonlardır.

4 kişilik kompartımanlardan oluşan bu vagon tipi dört kişi seyahat edecekler için biçilmiş kaftandır. Kalabalık seyahat edenlerin tercihi olan bu vagonda bilet bulmak için elinizi çabuk tutmalısınız. Örtülü kuşetli vagonlarda uzun süren seyahatler yapılabilir. Koltuklar katlanarak yatak oluyor ve rahat bir yolculuğa imkân tanıyor.

2 kişilik kompartıman odalardan oluşan bu vagon daha çok çift seyahat edenlerin tercihidir. Oda içerisinde iki koltuk bulunmaktadır. Koltuklar katlanarak yatağa dönmektedir. Buzdolabı, masa ve el yıkamak için lavabo oda içerisinde bulunmaktadır.

Sofya Ekspresi Görselleri

Turistik Olarak Vangölü Ekspresi

Vangölü ile seyahat etmek için en uygun zaman.

Vangölü Ekspresi ile seyahat etmek için en güzel dönem ilkbahar sonu yaz başlangıcıdır. Bu dönemlerde tren ile geçeceğiniz her yer yeşiller içinde olacaktır. Eşsiz manzaralara tanıklık edip fotoğraf çekinmek için bu tarihlerde gitmekte fayda var.

Ankara’da görülmesi gereken yerler.

Doğu yönünden Vangölü Ekspresi ile başkente gelen kişilerin Ankara’da vakit geçirmesi için birkaç yer ve mekan tavsiyesi yapacak olursak ilk sırada Atatürk’ün anıt mezarı Anıtkabir gelir. Anıtkabir yalnızca mezar değil müzelere de ev sahipliği yapmaktadır. Diğer bir nokta ise çocuklu aileler için güzel bir aktivite yeri ise Atatürk Orman Çiftliğidir. Yüzlerce hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesinin yanında kokoreç satan dükkanlar bulunmakta gitmişken kokoreç yemenizi de tavsiye ederiz. Doğal yerlerde bulunmaktan hoşlanıyorsanız, Mogan Gölü tam size göre olacaktır. Mogan Gölü Ankara’nın biraz dışında yer alsa da toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkündür. Mogan Gölü’nde piknik yapabilir ağaçların arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Kafa dinlemek için doğru noktalardan birisidir. Biraz daha hareketli eğlenceli yerler arıyorsanız Gençlik Parkı’na gitmelisiniz. Eğer Gençlik Parkına giderseniz dönme dolaba binip Ankara’yı tepeden izlemeyi unutmayın.

Ankara’da ne yenir?

Ankara’nın kendine has lezzetlerinden bahsedecek olursak en başka Aspava diye adlandırılan et döner gelir. Ankara’da her mahallede Aspava dükkânları görmek mümkündür. Fakat en iyi Aspava yapan mekânlar Esat Caddesinde yer almaktadır. Ankara’nın bir diğer lezzeti ise Ankara Tava’dır. Arpa şehriye ve et ile hazırlanan yemek oldukça lezzetli ve sıra dışıdır. Ankara’da tadına bakılması gereken lezzetlerdendir. Eğer yolunuz Atatürk Orman Çiftliğine düşerse mutlaka orada bulunan mekanlardan kokoreç ve midye dolma yiyin. Kokoreç ile Atatürk Orman Çiftliği artık özleşmiştir.

Tatvan’da görülmesi gereken yerler.

Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Bitlis’in ilçesi olan Tatvan Vangölü Ekspresi ile seyahat edenlerin son durağıdır. Peki, Tatvan’da ne yapılır? Tatvan Van Gölü’nün kıyısında yer almaktadır. Dilerseniz Van Gölüne gidip piknik yapabilir balık tutabilirsiniz. Dilerseniz Türkiye’nin dünyanın en büyük 2. Krater gölü olan Nemrut Gölü etrafında çadır kurabilir ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Tatvan’dan Bitlis merkezine otobüsler bulunmakta dilerseniz otobüsler ile Bitlis’e geçebilirsiniz.

Tatvan’da ne yenir?

Doğu mutfağı esintisi taşıyan Tatvan, kebabı ile ünlüdür. Buraya geldiğinizde mutlaka Tatvan kebabının tadına bakın. Bir çeşit börek olan Ayvanet Bitlis’te tadabileceğiniz diğer lezzettir oldukça lezzetlidir yoğurt ile servis edilir. Son olarak ise ciğer taplaması yemenizi tavsiyelerimiz arasında bulundurmak istedik. Tatvan’ın en güzel lezzetlerinden birisidir.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle