Yeni dönemde uçak yolculuklarında nelere dikkat edilmeli?

Covid-19 pandemisi devam ederken, uçuşlarda normalleşme adımları çerçevesinde yeniden başlamak üzere. Peki, yeni dönemde uçak yolculuklarında nelere dikkat etmek gerekiyor? Covid-19 pandemisi devam ederken, uçuşlarda normalleşme adımları çerçevesinde yeniden başlamak üzere. Havayolu ve havalimanı şirketleri gerekli önlemleri alsalar da en büyük görev yine yolcunun kendisine düşüyor. Halk sağlığı uzmanları uçakla seyahat edecek kişiler için bazı önerilerde bulunuyor. Uzmanlar tarafından yolcu sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şu şekilde: Bulaşıcılık oranı oldukça fazla olan Covid-19 virüsünden korunmak İçin mümkün olduğunca sosyal mesafeyi korumanız önceliğiniz olmalıdır. Mümkün olduğunca gerek diğer yolcularla ve gerekse yüzeylere temasınızı mümkün olduğunca kesmelisiniz. Havalimanına gelmeden önce muhakkak her iki saatte bir değiştirilmek üzere maske, el dezenfaktanı ya da kolonya, kağıt veya ıslak peçete, yüz çeperliği veya şeffaf gözlük, eldiven bulundurun. Havalimanına geldiğiniz andan başlayarak dikkatli olmalısınız. Eşyalarınızı güvenlik kontrolü İçin koyduğunuz sepetler kirli olabileceği için muhakkak banttan çıktıktan sonra hijyenik bezle temizleyin. Havalimanında yapacağınız alış verişlerde […]

Yeni dönemde uçak yolculuklarında nelere dikkat edilmeli?

Covid-19 pandemisi devam ederken, uçuşlarda normalleşme adımları çerçevesinde yeniden başlamak üzere. Peki, yeni dönemde uçak yolculuklarında nelere dikkat etmek gerekiyor?

Covid-19 pandemisi devam ederken, uçuşlarda normalleşme adımları çerçevesinde yeniden başlamak üzere. Havayolu ve havalimanı şirketleri gerekli önlemleri alsalar da en büyük görev yine yolcunun kendisine düşüyor.

Halk sağlığı uzmanları uçakla seyahat edecek kişiler için bazı önerilerde bulunuyor. Uzmanlar tarafından yolcu sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şu şekilde:

Bulaşıcılık oranı oldukça fazla olan Covid-19 virüsünden korunmak İçin mümkün olduğunca sosyal mesafeyi korumanız önceliğiniz olmalıdır. Mümkün olduğunca gerek diğer yolcularla ve gerekse yüzeylere temasınızı mümkün olduğunca kesmelisiniz.

Havalimanına gelmeden önce muhakkak her iki saatte bir değiştirilmek üzere maske, el dezenfaktanı ya da kolonya, kağıt veya ıslak peçete, yüz çeperliği veya şeffaf gözlük, eldiven bulundurun.

Havalimanına geldiğiniz andan başlayarak dikkatli olmalısınız. Eşyalarınızı güvenlik kontrolü İçin koyduğunuz sepetler kirli olabileceği için muhakkak banttan çıktıktan sonra hijyenik bezle temizleyin.

Havalimanında yapacağınız alış verişlerde mümkün olduğunca temassız özellikli kartlar kullanarak para ile temas etmeyin.

Uçağa geçiş esnasında yer hizmetleri personelinin yönlendirmelerine göre sırayla ve sosyal mesafeyi koruyarak yerinize geçin. Ekran, kumanda, emniyet kemeri tokası ve masanızı bir kez daha silin.  Uçak yolculuklarında mümkün olduğunca sık tuvalete gitmekten kaçının. Gitmek zorunda kalırsanız tuvalet kapısını bir peçete yardımıyla açıp kapatın. Baş üstünüzde bulunan havalandırmaları direkt yüzünüze yöneltmeyin.

Uçuş boyunca siperlik veya plastik koruyucu gözlüğünüz ile maskenizi çıkarmayın. Uçak yere indiği anda yerinizden kalkmayın ve baş üstü dolaplarını kesinlikle açmayın. Bunun yerine kemer ikaz ışıklarının sönmesini ve kabin ekibinin talimatlarını dinleyin.

Terminal binasına varışınızda bagajınızı aldığınızda tekrar temizleyin. Eldiven, maske ve yüz çeperliğinizi terminal binasından çıkana kadar kesinlikle çıkartmayın.

Gideceğiniz destinasyonda ki sağlık kurallarını seyahatinizi planlamadan önce muhakkak öğrenin.

Aşağıdaki semptomların birini gösteriyorsanız uçuşunuzdan önce muhakkak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Semptomlardan birini havalimanına geldiğiniz zaman hissedersenizde durumunuzu muhakkak yer hizmetleri yetkililerine bildirin.

En yaygın semptomlar:

Ateş
Kuru öksürük
Yorgunluk

Daha seyrek görülen semptomlar:

Ağrı ve sızı
Boğaz ağrısı
İshal
Konjunktivit
Baş ağrısı
Tat alma veya koku duyusunun kaybı
Ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi

Ciddi semptomlar:

Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
Göğüs ağrısı veya göğüste baskı
Konuşma veya hareket kaybı

Kaynak

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.