DÜNYANIN EN ÜNLÜ YER ALTI ŞEHİRLERİ İLE TANIŞIN

Kültür ve Sanat

Günümüzden binlerce yıl öncesine dair yaşam tarzları hakkında ipucu veren yer altı şehirleri aynı zamanda önemli birer turizm merkezi olma özeliği taşıyor. Geçmiş dönemlerde yaşayan insanların savaş ya da doğal felaket gibi durumlardan korunmak için yerin altına kurduğu bu şehirler milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. 

PETRA YER ALTI ŞEHRİ

Hor Dağı’nın eteklerinde bulunan Petra Yer Altı Şehri, Ürdün’ün en önemli turizm merkezlerinden biridir. M.Ö 6. yüzyılda inşa edilmiş olan Petra Yer Altı Şehri, dev bir şehir meydanını, büyükçe bir tiyatroyu ve yine dev bir kaleyi bünyesinde barındırır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan bu yer altı şehri aynı zamanda Petra Antik Kenti’nin en önemli parçasını oluşturur.

yeralti_sehirleri (3)

DERİNKUYU YER ALTI ŞEHRİ

Hiç şüphesiz dünyanın en önemli yer altı şehirlerinden biri Kapadokya bölgesinde bulunan Derinkuyu Yer Altı Şehri’dir. Şehrin tarihi Asur Kolonileri’ne kadar dayanmaktadır. 40 bin kişinin rahatça yaşamını sürdürebileceği büyüklükte tasarlanan yer altı şehrinde Kapadokya bölgesinin jeolojik yapısından kaynaklanan avantaj nedeniyle yerin büyük oranda altına inilebilmiş. Detaylı olarak incelendiğinde savunma amaçlı inşa edildiği anlaşılan Derinkuyu Yer Altı Şehri, bölgede bulunan başka bir yer altı şehri ile de gizli bir bağlantıya sahip.

yeralti_sehirleri (4)

GİZA LABİRENTİ

Dünyanın en önemli 5 mimari yapısı arasında bulunan Giza Piramidi, insan eliyle inşa edilmiş en komplike yapı olmasının yanı sıra sahip olduğu yer altı labirentleri ile de hayli dikkat çekici. Araştırmalar sırasında piramidin hemen altında devasa büyüklükte bir yer altı şehri olduğunu keşfeden araştırmacılar durumu hemen rapor etse de yer altı şehrinin keşfi uzun yıllar sürmüş. Günümüzde hala tam olarak keşfedilememiş olan Giza yer altı labirentlerinin belirli noktalarında zehirli gazların olduğu ve labirentlerin doğru şekilde tamamlandığında ulaşılan yerin Firavun mezarı olduğu biliniyor.

yeralti_sehirleri (5)

WIELICZKA TUZ MADENİ

Polonya’nın en eski ve en büyük 3 şehrinden biri olan Krakow’da bulunan Wieliczka Tuz Madeni, yerin 300 kilometre altına kadar iniyor. İçinde çok sayıda kilise, katedral ve heykellerin bulunduğu madenin sadece 3,5 kilometrelik bölümü turistler tarafından gezilebiliyor. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Wieliczka Tuz Madeni, kapatıldığı 1966 yılından beri sadece turizm odaklı kullanılıyor. Madenin içinde bir de Madencilik tarihini anlatan büyük bir müze bulunuyor.

yeralti_sehirleri (6)

YEREBATAN SARNICI

İstanbul’un en görkemli hazinelerinden biri olan Yerebatan Sarnıcı, aynı zamanda dünyanın en değerli yer altı yapıları arasında yer alıyor. Görebilmek için 52 basamaklı bir merdiven aracılığıyla yerin derinliğine inilmeyi gerektiren sarnıçta her biri sanat eseri olan 336 sütun bulunuyor. Dönem koşullarında 100 bin tona kadar su depolayabilmek için inşa edilen yer altı sarnıcı 527 – 565 yılları arasında Bizans İmparatoru I. Justinianus’un talimatıyla yapılmış. Sarnıcın içinde bulunan 2 adet Medusa Başı heykeli, yapının en değerli iki eseri olma özelliği taşır.

yeralti_sehirleri (2)

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle