EN ÇOK TURİST ÇEKEN MİMARİ YAPILARLA TANIŞIN

Her gezginin amacı, seyahat ettiği ülkenin en değerli yapılarını görmek, onların ihtişamı karşısında büyülenmek ve dünyanın her yerinden milyonlarca turist çeken bu yapıların gizemi hakkında düşünmektir. Resmi bir hesaplama pek mümkün olmasa da dünyanın en çok ziyaret edilen yapıları olarak kabul edilen bu sıra dışı yapılardan bazılarını sizler için bir araya getirdik. Siz hangilerini gördünüz? ÖZGÜRLÜK ANITI Özgürlük ve demokrasinin sembolü olarak kabul edilen dev Özgürlük Anıtı, dünyanın en çok ziyaret edilen yapıları arasında yer alıyor. Fransa halkının Amerika Birleşik Devletleri halkına armağan ettiği dev heykelin tasarımı Fransız heykeltıraş Frederic Bartholdi’ye ait. Antik Roma’nın özgürlük tanrıçasını temsil eden heykel New York’un birçok noktasından görülebiliyor. EIFFEL KULESİ Her şehrin onu temsil eden ünlü yapıları vardır. Eiffel Kulesi ile ait olduğu Paris ile tam anlamıyla özdeşleşmiş bir yapı. Öyle ki, Paris denilince birçok insanın aklına ilk olarak Eiffel Kulesi geliyor. 1889 yılında inşa edilen Eiffel Kulesi’ni bu denli ünlü kılan şey, dünyanın […]

EN ÇOK TURİST ÇEKEN MİMARİ YAPILARLA TANIŞIN

Her gezginin amacı, seyahat ettiği ülkenin en değerli yapılarını görmek, onların ihtişamı karşısında büyülenmek ve dünyanın her yerinden milyonlarca turist çeken bu yapıların gizemi hakkında düşünmektir. Resmi bir hesaplama pek mümkün olmasa da dünyanın en çok ziyaret edilen yapıları olarak kabul edilen bu sıra dışı yapılardan bazılarını sizler için bir araya getirdik. Siz hangilerini gördünüz?

ÖZGÜRLÜK ANITI

Özgürlük ve demokrasinin sembolü olarak kabul edilen dev Özgürlük Anıtı, dünyanın en çok ziyaret edilen yapıları arasında yer alıyor. Fransa halkının Amerika Birleşik Devletleri halkına armağan ettiği dev heykelin tasarımı Fransız heykeltıraş Frederic Bartholdi’ye ait. Antik Roma’nın özgürlük tanrıçasını temsil eden heykel New York’un birçok noktasından görülebiliyor.

En_cok_turist_ceken-yapilar (1)

EIFFEL KULESİ

Her şehrin onu temsil eden ünlü yapıları vardır. Eiffel Kulesi ile ait olduğu Paris ile tam anlamıyla özdeşleşmiş bir yapı. Öyle ki, Paris denilince birçok insanın aklına ilk olarak Eiffel Kulesi geliyor. 1889 yılında inşa edilen Eiffel Kulesi’ni bu denli ünlü kılan şey, dünyanın en romantik şehri Paris’i bu yapıyı görmeden ziyaret etmenin mümkün olmaması. Yapıldığı gün şehrin estetiğini bozduğu iddiasıyla haftalarca protesto edilen yapı, bugün dünyanın her yerinden milyonlarca turistin görmek istediği ilk yapılar arasında yer alıyor.

En_cok_turist_ceken-yapilar (3)

ÇİN SEDDİ

Dünyanın en uzun duvarı olma ünvanını hala elinde tutan Çin Seddi, yapımı asırlar sürmüş doğal bir savunma hattı. Efsaneye göre Çin Seddi’nin tamamlanma sürecinde, bu yapı için çalışan 1 milyon kişi hayatını kaybetmiş. Bugün kalıntıları 2.500 kilometre uzunluğunda olan yapının tamamlandığında 8.851 kilometreye ulaştığı da söyleniyor. 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklenen Çin Seddi’ni her yıl milyonlarca turist ziyaret ediyor.

En_cok_turist_ceken-yapilar (4)

KOLEZYUM

Bir diğer dünyaca ünlü yapı ise Roma’da bulunan Kolezyum’dur. Eski Roma’nın yaşam biçimine dair ipucu veren en kalıcı eser olarak kabul edilen yapı, Roma’nın en çok turist çeken noktası olma özelliği taşır. Eski Roma krallarının kişisel zevkleri için müsabakalar düzenlettiği bu yapı, insan ve vahşi hayvan dövüşleri için kullanılmış. Bu anlamda dünyanın en kanlı arenası olarak da kabul edilen yapı, binlerce gladyatörün ve on binlerce vahşi hayvanın ölümüne sahne olmuş.

En_cok_turist_ceken-yapilar (5)

TAJ MAHAL

Hindistan’ın Agra şehrinde yer alan Taj Mahal, yeryüzünde aşkın ve mimarinin bir arada buluştuğu en görkemli ve estetik yapıdır. Dünyanın kalıcı 7 harikası arasında bulunan Taj Mahal, dönem imparatoru Babür Şah’ın ölen eşi Mümtaz için yaptırdığı bir anıt mezar olma niteliği taşır. Taj Mahal bu açıdan Mısır Piramitleriyle birlikte dünyanın en görkemli anıt mezarlarından biridir.

En_cok_turist_ceken-yapilar (2)

BÜYÜK PRAMİT

3.800 yıldır insan eliyle yapılmış en yüksek yapı olma unvanını elinde tutan büyük Pramit, 146,5 metre uzunluğunda. Mısır Firavun’u Khufu için mezar olarak inşa edilen Büyük Pramit’in yapımı 20 yıl sürmüş. Dönemin mimari koşulları değerlendirildiğinde olağanüstü olarak tanımlanan yapının iç labirentlerine dair çoğu sır günümüzde hala tam olarak çözülebilmiş değil.

En_cok_turist_ceken-yapilar (6)

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Kültür ve Sanat 2 yıl önce

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.