HAYATI MÜZİK EKSENİNDE YAŞAYANLAR İÇİN 6 ŞEHİR

Ülkeler

Müzik, bir başka seyyaredir. –Daudet-

Müzik olmadan yaşayamam mı diyorsunuz?  Müzik, kendinizi ifade etme tarzınız mı? Öyleyse müziğin el üstünde tutulduğu bu 6 şehir tam size göre.

Bu şehirlere yapacağınız seyahatlerde müziğin ritmine kendinizi kaptıracak ve insanların evrensel dilini daha yakından duyumsayacaksınız.

İşte hayatın müziğine kulak verenlerin mutlaka görmeleri gereken şehirler;

SEVILLA

‘’Zil, şal ve gül. Bu bahçede raksın bütün hızı…

Şevk akşamında Endülüs üç defa kırmızı…’’

Yahya Kemal Beyatlı ‘’Endülüs’te Raks’’ şiirinde böyle dile getirmiş duygularını. Zil, şal ve gül ile özdeşleştiren Flamenkonun anavatanı Endülüs’ün başkentliğini yapmış olan Sevilla, aynı zamanda Dünya Müzik Başkenti. Unesco tarafından 2006 yılında bu unvana layık görülmüş.

Sevilla’nın, müzik festivalleri ve etkinliklerini ulusal veya uluslararası düzeyde barındırma deneyimine sahip olması, bu etkinlikleri yerel yönetimler ve vakıflar eliyle desteklemesi, müzikal geleneğini umuma açık alanlarda şehrin tüm vatandaşlarına sunması nedeniyle müzik tutkunları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir şehir.

sevilla_music

GLASGOW

Glasgow, dünya müzik tarihine en çok müzisyen ve müzik grubu armağan eden şehirlerden biri. Franz Ferdinand, Belle ve Sebastian, Travis, Fratelli, Mogwai, Snow Patrol ilk akla gelen isimlerden bazıları.

Glasgow şehrinde müziğin nabzının attığı mekanlar ise oldukça çeşitli. King Tut’s Wah Wah Hat, Barrowlands, O2 Akademi, Glasgow Royal konser salonu ve birçok pub/ kulüp müziğin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz yerler arasında. Glasgow’un her hafta ortalama 130 müzik olayına ev sahipliğini yaptığını söylersek müzik tutkunlarının neden bu şehri ziyaret etmeleri gerektiği daha iyi anlaşılacaktır.

glasgow_music

BOLOGNA

Bologna, zengin bir müzikal geleneğe sahip olan bir şehir. Böyle olduğu içindir ki  UNESCO tarafından ‘’müzik şehri’’ unvanına layık görülmüş.

Şehirde yer alan Uluslararası Müzik Müzesi ve Kütüphanesi ‘’müzik benim kendimi ifade etme yöntemim’’ diyenler için mutlaka uğramaları gereken bir durak noktası. Müzede müzik tarihine ışık tutacak birçok kitap, resim ve müzik aletleri sergileniyor. 170 yıllık Pleyel marka kuyruklu piyanonun sergilendiği müzede  büyük besteci Gioacchino Rossini’ye ait geniş bir koleksiyon bulunuyor.

bologna_music

VIYANA

Viyana, klasik müzik seven herkes için temel bir durak. Klasik Batı Müziği’nin en ünlü bestekarlarından Mozart, Schubert, Beethoveen, Strauss II gibi isimlere esin kaynağı olan Viyana, ‘’Klasik Müziğin Başkenti’’ olarak adlandırılıyor.

En az Vals kadar baş döndürücü olan bu şehirde birçok klasik müzik konserine katılabileceğiniz salonlar mevcut. Eğer bilet temin etmek için elinizi çabuk tutarsanız Schonbrunn Sarayı’nda yaz konseri veren Viyana Filarmoni Orkestrası’nı izleyerek muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz.  Alternatif olarak Stadpark ve Burggarten klasik müziğe doyabileceğiniz diğer noktalar. Ayrıca Stephansplatz Meydanı’nda sokak sanatçılarının icra ettiği konserleri izleyerek şehrin müziğe karşı olan ilgisine yakından tanıklık edebilirsiniz.

viyana_music

LIVERPOOL

Nasıl ki Viyana klasik müzik başkenti ise Liverpool’da pop müziğin başkenti. Liverpool denildiği zaman akla ilk olarak elbette Beatles geliyor. Beatles efsanesinin doğduğu yer olan Liverpool’da her sene ağustos ayında Beatles haftası kutlanıyor.  Ayrıca şehirde müziğin gelmiş geçmiş en büyük dörtlüsü olan Paul, John, George, ve Ringo’nun notalarının peşinde Beatles turları düzenleniyor. Tur kapsamında efsanenin sahne aldığı Mathew caddesinde bulunan Cavern Club, Albert Dock bölgesindeki Beatles Müzesi, Grup üyelerinin yaya geçidinden karşıya geçtikleri meşhur Abbey Road’un kopyası (Orjinal yaya geçidi Londra’da bulunuyor) ve Beatles grubunun iz bıraktığı diğer noktalar ziyaret ediliyor.

Liverpool tabiki sadece Betales’tan ibaret değil. Echo Arena’da düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali, Afrika Oye, Voice City gibi diğer organizasyonlar ve Royal Liverpool Filarmoni Orkestrası müzik tutkunları için Liverpool’u dört dörtlük bir seyahat noktası yapan diğer nedenler.

liverpool_music

HAVANA

Müzik denildiği zaman Havana ilk akla gelen şehirlerden bir tanesi. Sahip olduğu tempo, şehri ziyaret eden turistlerin de üzerine siniyor. Dirty Dancing devam filmini izlediyseniz Havana gecelerinin temposunun ne kadar yüksek olduğunu ve müziklerinin insanı nasıl coşturabileceğini az çok tahmin edersiniz.

Havana, müziğin peşinde koşan seyahahatseverlerle muhteşem bir müzik ziyafeti sunuyor. Mütevazı kayıt stüdyolarını, sahne sanatları merkezlerini, salsa, rumba ve cha-cha ile coşacağınız gece kulüplerini ziyaret etmek müzikseverler açısından muhteşem bir deneyim olacak.

havana_music

 Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle