HAYATI MÜZİK EKSENİNDE YAŞAYANLAR İÇİN 6 ŞEHİR

Müzik, bir başka seyyaredir. –Daudet- Müzik olmadan yaşayamam mı diyorsunuz?  Müzik, kendinizi ifade etme tarzınız mı? Öyleyse müziğin el üstünde tutulduğu bu 6 şehir tam size göre. Bu şehirlere yapacağınız seyahatlerde müziğin ritmine kendinizi kaptıracak ve insanların evrensel dilini daha yakından duyumsayacaksınız. İşte hayatın müziğine kulak verenlerin mutlaka görmeleri gereken şehirler; SEVILLA ‘’Zil, şal ve gül. Bu bahçede raksın bütün hızı… Şevk akşamında Endülüs üç defa kırmızı…’’ Yahya Kemal Beyatlı ‘’Endülüs’te Raks’’ şiirinde böyle dile getirmiş duygularını. Zil, şal ve gül ile özdeşleştiren Flamenkonun anavatanı Endülüs’ün başkentliğini yapmış olan Sevilla, aynı zamanda Dünya Müzik Başkenti. Unesco tarafından 2006 yılında bu unvana layık görülmüş. Sevilla’nın, müzik festivalleri ve etkinliklerini ulusal veya uluslararası düzeyde barındırma deneyimine sahip olması, bu etkinlikleri yerel yönetimler ve vakıflar eliyle desteklemesi, müzikal geleneğini umuma açık alanlarda şehrin tüm vatandaşlarına sunması nedeniyle müzik tutkunları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir şehir. GLASGOW Glasgow, dünya müzik tarihine en çok müzisyen […]

HAYATI MÜZİK EKSENİNDE YAŞAYANLAR İÇİN 6 ŞEHİR

Müzik, bir başka seyyaredir. –Daudet-

Müzik olmadan yaşayamam mı diyorsunuz?  Müzik, kendinizi ifade etme tarzınız mı? Öyleyse müziğin el üstünde tutulduğu bu 6 şehir tam size göre.

Bu şehirlere yapacağınız seyahatlerde müziğin ritmine kendinizi kaptıracak ve insanların evrensel dilini daha yakından duyumsayacaksınız.

İşte hayatın müziğine kulak verenlerin mutlaka görmeleri gereken şehirler;

SEVILLA

‘’Zil, şal ve gül. Bu bahçede raksın bütün hızı…

Şevk akşamında Endülüs üç defa kırmızı…’’

Yahya Kemal Beyatlı ‘’Endülüs’te Raks’’ şiirinde böyle dile getirmiş duygularını. Zil, şal ve gül ile özdeşleştiren Flamenkonun anavatanı Endülüs’ün başkentliğini yapmış olan Sevilla, aynı zamanda Dünya Müzik Başkenti. Unesco tarafından 2006 yılında bu unvana layık görülmüş.

Sevilla’nın, müzik festivalleri ve etkinliklerini ulusal veya uluslararası düzeyde barındırma deneyimine sahip olması, bu etkinlikleri yerel yönetimler ve vakıflar eliyle desteklemesi, müzikal geleneğini umuma açık alanlarda şehrin tüm vatandaşlarına sunması nedeniyle müzik tutkunları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir şehir.

sevilla_music

GLASGOW

Glasgow, dünya müzik tarihine en çok müzisyen ve müzik grubu armağan eden şehirlerden biri. Franz Ferdinand, Belle ve Sebastian, Travis, Fratelli, Mogwai, Snow Patrol ilk akla gelen isimlerden bazıları.

Glasgow şehrinde müziğin nabzının attığı mekanlar ise oldukça çeşitli. King Tut’s Wah Wah Hat, Barrowlands, O2 Akademi, Glasgow Royal konser salonu ve birçok pub/ kulüp müziğin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz yerler arasında. Glasgow’un her hafta ortalama 130 müzik olayına ev sahipliğini yaptığını söylersek müzik tutkunlarının neden bu şehri ziyaret etmeleri gerektiği daha iyi anlaşılacaktır.

glasgow_music

BOLOGNA

Bologna, zengin bir müzikal geleneğe sahip olan bir şehir. Böyle olduğu içindir ki  UNESCO tarafından ‘’müzik şehri’’ unvanına layık görülmüş.

Şehirde yer alan Uluslararası Müzik Müzesi ve Kütüphanesi ‘’müzik benim kendimi ifade etme yöntemim’’ diyenler için mutlaka uğramaları gereken bir durak noktası. Müzede müzik tarihine ışık tutacak birçok kitap, resim ve müzik aletleri sergileniyor. 170 yıllık Pleyel marka kuyruklu piyanonun sergilendiği müzede  büyük besteci Gioacchino Rossini’ye ait geniş bir koleksiyon bulunuyor.

bologna_music

VIYANA

Viyana, klasik müzik seven herkes için temel bir durak. Klasik Batı Müziği’nin en ünlü bestekarlarından Mozart, Schubert, Beethoveen, Strauss II gibi isimlere esin kaynağı olan Viyana, ‘’Klasik Müziğin Başkenti’’ olarak adlandırılıyor.

En az Vals kadar baş döndürücü olan bu şehirde birçok klasik müzik konserine katılabileceğiniz salonlar mevcut. Eğer bilet temin etmek için elinizi çabuk tutarsanız Schonbrunn Sarayı’nda yaz konseri veren Viyana Filarmoni Orkestrası’nı izleyerek muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz.  Alternatif olarak Stadpark ve Burggarten klasik müziğe doyabileceğiniz diğer noktalar. Ayrıca Stephansplatz Meydanı’nda sokak sanatçılarının icra ettiği konserleri izleyerek şehrin müziğe karşı olan ilgisine yakından tanıklık edebilirsiniz.

viyana_music

LIVERPOOL

Nasıl ki Viyana klasik müzik başkenti ise Liverpool’da pop müziğin başkenti. Liverpool denildiği zaman akla ilk olarak elbette Beatles geliyor. Beatles efsanesinin doğduğu yer olan Liverpool’da her sene ağustos ayında Beatles haftası kutlanıyor.  Ayrıca şehirde müziğin gelmiş geçmiş en büyük dörtlüsü olan Paul, John, George, ve Ringo’nun notalarının peşinde Beatles turları düzenleniyor. Tur kapsamında efsanenin sahne aldığı Mathew caddesinde bulunan Cavern Club, Albert Dock bölgesindeki Beatles Müzesi, Grup üyelerinin yaya geçidinden karşıya geçtikleri meşhur Abbey Road’un kopyası (Orjinal yaya geçidi Londra’da bulunuyor) ve Beatles grubunun iz bıraktığı diğer noktalar ziyaret ediliyor.

Liverpool tabiki sadece Betales’tan ibaret değil. Echo Arena’da düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali, Afrika Oye, Voice City gibi diğer organizasyonlar ve Royal Liverpool Filarmoni Orkestrası müzik tutkunları için Liverpool’u dört dörtlük bir seyahat noktası yapan diğer nedenler.

liverpool_music

HAVANA

Müzik denildiği zaman Havana ilk akla gelen şehirlerden bir tanesi. Sahip olduğu tempo, şehri ziyaret eden turistlerin de üzerine siniyor. Dirty Dancing devam filmini izlediyseniz Havana gecelerinin temposunun ne kadar yüksek olduğunu ve müziklerinin insanı nasıl coşturabileceğini az çok tahmin edersiniz.

Havana, müziğin peşinde koşan seyahahatseverlerle muhteşem bir müzik ziyafeti sunuyor. Mütevazı kayıt stüdyolarını, sahne sanatları merkezlerini, salsa, rumba ve cha-cha ile coşacağınız gece kulüplerini ziyaret etmek müzikseverler açısından muhteşem bir deneyim olacak.

havana_music

 Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Ukrayna, 2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolar yatırım bekliyor

Ülkeler 2 yıl önce

2021 yılı içerisinde hükümet Ukrayna’daki toplam yatırımı 6.5 milyar dolar olarak beş yılın zirvesi olarak beklerken, 2025 itibariyle yıllık yabancı yatırım beklentisini 15 milyar dolara çıkardı. Bakanlar Kurulu, Ulusal Ekonomik Stratejideki göstergeyi onayladı ve 2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım obekliyor Hükümet bu yıl ise yeniden yatırım dahil olmak üzere 6.5 milyar dolarlık yabancı yatırım almayı bekliyor. Groisman: Ukrayna’nın bütünlüğü konusunda referandum olamaz Bunun son beş yıldaki en yüksek rakam olduğunu söyleyen Başbakan Denis Şmigal “2025’ten itibaren yıllık 15 milyar dolarlık yatırımı içeren Ulusal Ekonomik Stratejide böyle bir göstergeyi onayladık. İddialı bir hedef. Ancak çalışmalarımız sayesinde bu kesinlikle ulaşılabilir bir rakam.” dedi.https://www.ukrhaber.com/blog/ileri-ve-daha-yuksege-ukrayna-ve-turkiye-arasindaki-isbirligi-nasil-gelisiyor/embed/#?secret=d0ATtgj0fM Başbakan ekonominin gelişmesine katkı sağlayacak ve yatırımı çekecek öncelikleri şöyle sıraladı: büyük yatırım projeleri için devlet desteği yasasının uygulanması; daha fazla dijitalleşme, bürokratik yükün azaltılması ve bilişim sektörüne destek; işletmelerin özelleştirilmesi , kamu-özel ortaklıklarının geliştirilmesi ve çeşitli endüstrilerde imtiyazlar yoluyla devletin ekonomideki rolünün azaltılması; toprak reformunun tamamlanması, sulama […]

10 Adımda Vizesiz Balayı Ülkeleri ile Mutlu Bir Başlangıç Yapın

Ülkeler 2 yıl önce

Dünyanın dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen vizesiz balayı ülkeleri ile siz de mutluluğunuzu güzel bir tatil ile taçlandırabilirsiniz. Üstelik tatil hazırlıkları yaparken onlarca kağıt ve evrak işi ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. İşte, vizesiz gidilebilecek balayı yerleri ve şartları. Vizesiz Balayı Ülkeleri Listesi Mutluluğunuzu Taçlandırıyor Dünyanın en güzel ülkelerini sizin için en özel olan insanla görmek ister misiniz? Vizesiz balayı turları düzenleyen birçok gezi firması size bu imkanı sunabilir. Siz de vizesiz yurtdışı balayı otellerini değerlendirerek evlilik hayatınıza unutulmaz bir başlangıç yapabilirsiniz. İşte, birbirinden güzel vizesiz gidilecek ülkeler ve detayları. 1 – Maldivler : Vizesiz Yurtdışı Balayı Mekanları Mavinin en güzel tonu olan turkuaz suları ile Maldivler herkesin hayallerini süslüyor. Vizesiz gidilecek balayı yerleri arasında harika bir seçenek olan Maldivler Hint Okyanusu üzerinde bulunuyor. Toplamda 200 ada vee adacığın bir araya gelmesi ile oluşan bu muhteşem tatil beldesi, Türk vatandaşları için 30 güne kadar vizesiz konaklama imkanı sunuyor. 2 – Seyşeller […]

Çocuklarla Hollanda Seyahatinde Gidebileceğiniz Güzel Yerler

Ülkeler 2 yıl önce

Hollanda, tüm Avrupa’nın en büyük kültürel geleneklerinden birini barındıran bir ülkedir. Bu destinasyona seyahat ederseniz, çok çeşitli müzeleri, parkları ve ilgi çekici anıtları keşfedebilirsiniz. Aşağıda, çocuklarla Hollanda gezisinde bilmeniz gereken önemli yerleri tavsiye edeceğiz. Amsterdam Kanalları İlk zorunlu durak Amsterdam kanallarıdır. Bu şehirde 100 kilometreden fazla kanal vardır ve bu nedenle de ‘Kuzeyin Venedik’i’ olarak bilinir. Ayrıca Kanal Otobüsü olarak bilinen ve 14 duraklı tur düzenleyerek sizi şehrin en önemli müze ve turistik yerlerine bırakan bir gemi yolculuğuna da çıkabilirsiniz. Amsterdam hem yürüyerek hem de kanallarında gezinerek keyif alınması gereken bir şehir. Bunu bir tekne turu yaparak görebilirsiniz. Lahey’deki Madurodam Parkı Bu minyatür park, Hollanda’nın en ünlülerinden biridir. İçinde, ülkenin en alakalı simge yapılarını temsil eden, ölçekli olarak yapılmış çok sayıda bina ve yer vardır. Ayrıca Hollanda’nın tarihini daha iyi anlamaya yardımcı olan videolar ve multimedya kurulumlarına sahiptir. Minyatür Madurodam şehrinde havaalanları, şehirler ve küçük ölçekli tarihi binalar gelecek olan […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.