Londra Gezisi İçin Önemli İpuçları

londra gezisi i̇çin önemli i̇puçları Seyahat İpuçları

Londra gezi ipuçları arıyorsanız büyük bir ihtimalle yakın zamanda Londra tatil planı yapıyorsunuz demektir. Londra; tarih, sanat, kültür, moda, eğlence, eğitim gibi her alanda varlığını gösteren İngiltere’nin başkentidir. Kendine has bir havası olan bu şehire ayak bastığınız anda büyüleneceksiniz. Rahatlıkla gezebilmeniz için Londra gezi ipuçlarını sizler ile paylaşacağız.

Londra Gezisi Püf Noktalar

Londra’nın oldukça köklü bir tarihe sahip olduğunu unutmamak lazım. Neolotik Çağ’a kadar bünyesinde birçok kalıntının var olması Londra’nın gerçekten eşsiz bir tarihe sahip olduğunu gösteriyor. Londra gezi ipuçları listesini oluştururken mutlaka tarihi ve kültürel müzelerini ziyaret etmeden geçmemelisiniz. Her gün çeşitli etkinliklerle karşılaşabilirsiniz. Her sene ayda bir karnaval ve festivallerin düzenlendiği bu şehirde sıkılmak imkânsız.

Özellikle yğmur ve kapalı hava sebebiyle kasvetli şehir olarak adlandırılan Londra, ılıman okyanus ikliminde bulunduğu için neredeyse yıl boyunca yağışlıdır fakat temmuz ve ağustos ayları güneşli geçer. Eğer sıcak ve güneşli bir tatil hayali kuruyorsanız bu aylarda gelmeye özen gösterebilirsiniz.

Londra’da Ne Kadar Kalmalı?

Londra, hızlıca birkaç yer gezerek bitecek bir şehir değil. Londra gezisi için tam anlamıyla 1 ya da 1,5 hafta ayırmanız gerekiyor. Elbette ekonomik açıdan oldukça pahalı olan bu şehre nasıl yetişeceğinizi merak edebilirsiniz ama merak etmeyin belirli bir ücret dahilinde tek bir çatı altında toplanan toplu taşıma, müze giriş, yiyecek-içecek alışverişi yapabileceğiniz kartlara sahip olabilirsiniz.

Londra’da Gezilecek Yerler

Londra’nın köklü bir geçmişe sahip olduğundan bahsetmiştik eğer Londra’nın ihtişamlı tarihini merak ediyorsanız British Museum’u ilk gezi rotanız olarak belirleyebilirsiniz. Yürüyerek bile Westminster Sarayı ve Londra Kalesi gibi başyapıtlara ulaşarak gezinizi devam ettirebilirsiniz ayrıca her adımda tarihi bir yapıt görmek mümkündür.

Sanata meraklı bir kişiliğiniz varsa dünya klasiklerine ait birçok eseri bulunan yazar ve şairlerin İngiltere asıllı olduğunu unutmamak lazım. Shakespeare, Charles Dickens, Jane Austen, Agatha Christe gibi sanata ve edebiyata büyük katkı sağlamış yazaların yer aldığı pek çok müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Eğlence ve farklı yerler görme umuduyla buraya geliyorsanız merak etmeyin Londra’da herkese göre bir şeyler var. Havanın güzel olduğu bir Hype Park’a giderek hem dinlenebilirsiniz hem de atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Genel olarak Londra’da parklarda çeşitli konserler yer alıyor, para vermeden konser alanının dışında aşırı kalabalığa karışmadan anın tadını çıkartabilirsiniz. Benzer ortamlardan sıkıldıysan bir mekan önerisi olarak Sketch’e gitmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Kendine özgü bir ortamı olan bu mekana ayak bastığınız anda kendini bir filmin içinde hissedeceksiniz.

İngiltere, çeşitli etnik kökenlere ait insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Farklı etnik kökenlerin bir araya gelmesi oldukça avantajlı bir durum yaratıyor. Mesela İngiltere’nin kendine özgü bir mutfağı yok ama çeşitli etnik grupların burada yer almasıyla birçok kültürün mutfağını deneme şansı yakalayabiliyorsunuz. Bununla birlikte sokak sanatının oldukça yoğun olması hatta sokaklarda kutlanan festivallere denk gelme ihtimaliniz Londra’yı benzersiz kılıyor.

Londra’da Gece Hayatı Gündüzü bile oldukça hareketli bir şehirken gecesini düşünmemek olmaz. Londra gezi ipuçları oluştururken gece hayatını da listeye yazmanız harika bir gece yaşamanıza ön ayak olacaktır. Her alanda olduğu gibi gece hayatında da farklı yaşam stillerine dair barlar bulabilirsiniz.  Gösterişli ve şık ortamı sayesinde benzersiz bir gece yaşamak için Kensington Roof Garden’a mutlaka uğramanızı öneriyoruz bunun dışında techno, disco tarzı bir müzik zevkiniz varsa XOYO, Fabric, The Book Club’ı es geçmemelisiniz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle