Rusya’nın Soğuk Güzeli Moskova’da İçini Isıtacak Ayrıntılar

azır havalar yavaş yavaş ısınmaya başlarken, Moskova’nın kırılan soğuğunu değerlendirmek lazım. Aslında Moskova’nın soğuğu dert değil. Bu şehirde içini ısıtacak ve çok mutlu edecek o kadar çok ayrıntı var ki, hava şartları biraz arka planda kalabiliyor. Aziz Vasil Katedrali’nde Renklerin İçinde Kaybolmak Gelin ve damatların, neşeli arkadaş gruplarının ve “Bir de beni tek çek” diyen fotoğraf sevdalılarının arka planını süsleyen bu harika yapıyı daha önce duymuşsundur. Bu bir Disneyland yapısı değil, kendisi Moskova’nın en ünlü katedrali. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan bu katedral, Moskova’nın ikonik yapılarından. Korkunç İvan’ın, Tatarlara karşı kazandığı zaferi kutlama amacıyla yaptığı bu katedralin yapımı 1561’de tamamlanmış. Yalnız Stalin’in emriyle yıkılmış ve aslına uygun şekilde tekrar yapılmış. Kısaca bu yapı çok badireler atlatmış.  8 kubbesi bulunan tarihi yapının her kubbesi farklı boyutta. En büyük kubbe ise altın işlemeli. Kubbe evet. Eserin, İslam mimarisinden de etkilendiğini kimse inkar etmiyor. Bu muhteşem katedral bugünlerde müze olarak kullanılıyor ve hala Moskova’ya […]

Rusya’nın Soğuk Güzeli Moskova’da İçini Isıtacak Ayrıntılar

azır havalar yavaş yavaş ısınmaya başlarken, Moskova’nın kırılan soğuğunu değerlendirmek lazım. Aslında Moskova’nın soğuğu dert değil. Bu şehirde içini ısıtacak ve çok mutlu edecek o kadar çok ayrıntı var ki, hava şartları biraz arka planda kalabiliyor.

Aziz Vasil Katedrali’nde Renklerin İçinde Kaybolmak

Gelin ve damatların, neşeli arkadaş gruplarının ve “Bir de beni tek çek” diyen fotoğraf sevdalılarının arka planını süsleyen bu harika yapıyı daha önce duymuşsundur. Bu bir Disneyland yapısı değil, kendisi Moskova’nın en ünlü katedrali. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan bu katedral, Moskova’nın ikonik yapılarından. Korkunç İvan’ın, Tatarlara karşı kazandığı zaferi kutlama amacıyla yaptığı bu katedralin yapımı 1561’de tamamlanmış. Yalnız Stalin’in emriyle yıkılmış ve aslına uygun şekilde tekrar yapılmış. Kısaca bu yapı çok badireler atlatmış.  8 kubbesi bulunan tarihi yapının her kubbesi farklı boyutta. En büyük kubbe ise altın işlemeli. Kubbe evet. Eserin, İslam mimarisinden de etkilendiğini kimse inkar etmiyor. Bu muhteşem katedral bugünlerde müze olarak kullanılıyor ve hala Moskova’ya büyük bir zevkle renk veriyor. Bir klasiği gerçekleştirip,  arkana Aziz Vasil Katedrali’ni (Kremlin Sarayı) al, kolları aç, gülümse ve çekiyooor…çektik!

Aziz Vasil Katedrali

Bakın Bu Bir Dramdır: Heykel Mezarlığı

“Moskova gezisinde neden mezarlığa gideyim?” sorusunu cevaplıyoruz. Çünkü burası bildiğimiz mezarlıklardan değil. Burası bir heykel mezarlığı.  Burası Sovyetler zamanında şehri süsleyen, ancak birliğin dağılmasının ardından yerlerinden sökülüp, bu parka doldurulan heykellerden oluşuyor. Ruslar, bu heykel parka mezarlık diyor çünkü bir zamanlar şehri süsleyen ideolojik heykeller, adeta buraya atılmışlar. Şimdilerde harika bir sanat galerisini ve bir tarih kitabını andıran bu park, bizce Moskova’nın en anlamlı parkı.

Heykel Mezarlığı

Sanat Galerisi Değil Metro

Moskova’yı keşfetmek çok kolay çünkü şehirde çok geniş ve kullanışlı bir metro ağı var. Fakat şimdiden uyaralım, bir yerden bir yere giderken vaktini en çok metroda geçireceksin. Çünkü bir sanat galerisini andıran bu metrolar, ulaşım aracından çok daha fazlası. Mermer kemerler, bronz heykeller, mozaikler, rölyefler Moskova’nın sanata bakan en iddialı yüzü. Üstelik bu özelliği tüm istasyonlarda görebilirsin.

moskova metrosu

Maksim Gorki’ye Misafirliğe Gitmek

Bu tavsiyemiz edebiyat sevdalılarına gelsin. Dünyaca ünlü Rus yazar Gorki’nin evine misafirliğe gitmek ister misin? Maksim Gorki, Sovyet devrinin en önemli yazarlarından biri. Sürgün dönüşü ona bu ev hediye olarak verilmiş. Ama ne ev! Moskova’nın en başarılı yapılarından biri olan bu evde, Gorki’nin çalışma odasını, notlarını, dev kütüphanesini, galerisini kısacası yaşam izlerine dair her şeyi burada bulabilirsin.

Maksim Gorki’ye Misafirliğe Gitmek

Moskova’nın En Sevimlileri Matruşka Müzesi’nde

Matruşka insanın psikolojisiyle dalga geçebilen, çok da eğlenceli mükemmel bir buluş. İç içe geçen onlarca bebek… Süslü mü süslü ahşap matruşka bebekler toplanıp bir müze oluşturmuşlar ve Moskova’nın görülmesi gereken yerleri listesinin en başlarında sıralarını almışlar.

İçinizi Isıtacak Lezzetler

Moskova’da ne yenir? Sorusuna en sıcak yanıt, borsch’tur.  Şehrin soğuğuna birebir gelen bu harika kırmızı çorba Moskova’nın en ünlü yemeği. Sığır eti ve çeşitli sebzelerin oluşturduğu lezzetli çorba, uzun seyahat keşiflerinde enerji de verecektir. Moskova’nın meşhur tatları arasında bulunan haçapuri, pirojki tatlısı ve şarlota tercihlerin arasında bulunmalı.

borsch

Kaynak : Flypgs.com

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.