Singapur Ulusal Orkide Bahçesi

Gezi Rehberi

Singapur Ulusal Orkide Bahçesi (Singapore National Orchid Garden), 2.5km’lik alana yayılmış Singapur Botanik Bahçesi’nin içerisinde yer alan ve muazzam bir orkide koleksiyonunun yer aldığı bir bahçe. Orkide Bahçesi’nde 1000 farklı tür, 2000 melez tür toplamda 60 bin rengarenk orkide bir arada bulunuyor.

Doğanın farklı renklerini görebileceğiniz bir festival alanını andıran Singapur Ulusal Botanik Bahçesi 1995’ten bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. Botanik bahçesinde yanından geçilen her orkide ayrı bir tür ve renge sahip. Her biri birbirinden canlı renklerdeki orkideler, Orkide Bahçesi’nde renklerine göre mevsimlerle eşleştirilerek ayrı bölümlere yerleştirilmiş.

Singapur Ulusal Orkide Bahçesi

Ulusal Orkide Bahçesi’nin ‘ilkbahar’ bölümünde canlı sarı, altın ve krem tonlarındaki orkideler, ‘yaz’ bölümünde güçlü kırmızı ve pembe renkli orkideler, ‘sonbahar’ bölümünde daha koyu renkli orkideler ve ‘kış’ bölümünde leylak ve beyaz tonları bulunuyor.

Bahçeyi ziyaret eden misafirleri ilk olarak ‘Dancing Lady’ (Dansçı Kadın) olarak adlandırılan ve yakından bakıldığında sarı bir kıyafet giyip dans ediyormuş gibi duran orkideler karşılıyor. Ziyaretçilerine selam verir gibi duran bu çiçeğin bulunduğu bölümü VIP Bahçe takip ediyor.

Singapur Ulusal Bahçesi, Singapur’u ziyaret eden politikacı ve ünlülerin her birine özel bir orkide dikip, o orkidelere kişilerin ismini vererek onurlandırmış. Ulusal Orkide Bahçesi’nin VIP Bahçe Bölümü’nde Prenses Diana, Angela Merkel, Nelson Mandela ve II. Kraliçe Elizabeth gibi isimlerin adına dikilmiş özel orkideler bulunuyor.       

Singapur Ulusal Orkide Bahcesi

Singapur Ulusal Orkide Bahçesi’nin ziyaretçilerini şaşırtan en önemli özelliklerinden biri de uzaktan bakıldığında belli olmayan ancak orkidelere yaklaşıldığında anlaşılan insan saçları. Her bir orkidenin altına özenle yerleştirilen insan saçları orkidelerin sağlıklı büyümesine katkı sağlıyor. Orkide bahçesinin en özen gösterilen çiçeği ise Singapur’un ulusal orkidesi olan ‘Vanda Miss Joaquim’ isimli orkide.

Ulusal Orkide Bahçesi’nin tamamı hızlı bir turla 2 saat gibi bir sürede gezilebiliyor. Orkidelere özel ilginiz varsa ve çiçekleri daha detaylı incelemek istiyorsanız tam gününüzü ayırarak botanik bahçesiyle birlikte plan yapabilirsiniz.

Singapur Orkide Bahçesi
Singapore Orchard Garden

Singapur Botanik Bahçesi içerisinde ayrı bir bölüm olarak yer alan Orkide Bahçesi’nin giriş ücreti 5 Singapur Doları. Orkide Bahçesi, The Botanical Gardens MRT Metro İstasyonu’na yürüme mesafesinde. Singapur’un ünlü alışveriş caddesi Orchard Road’a da oldukça yakın.

Orkidelerin büyülü dünyasına bambaşka bir kapı aralayan Ulusal Orkide Bahçesi, Singapur’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Kaynak : Yoldaolmak.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle