BULUNDUKLARI ŞEHİRLERE DEĞER KATAN 9 SANAT ŞAHESERİ

E.H. Gombrich ‘’tablonun aslını görmedikçe bir resim hakkında sahici bir yargı öne sürülemez.’’ demektedir. Gombrich haklıdır elbet. Sanat tarihinin en değerli bu tablolarının fotoğraflarına ve ya kopyalarına bakmak tabloyu görmek anlamına gelmiyor. Bulunduğu yere giderek kendi renkleri ve çizgileriyle bizzat aslını görmek gerekiyor. Rene Magritte’in ünlü pipo resminin altında ‘’bu bir pipo değildir’’ yazmaktadır. Yani bu pipo gerçek değildir, onun bir temsilinden ibarettir.  VENÜS’ÜN DOĞUŞU – FLORANSA Rönesans sanatçılarından Sandro Boticelli’nin 1485 yılında tamamladığı bu şaheser, sanat şehri Floransa’daki Uffuzi müzesinde sergilenmektedir. Bir açık hava müzesi olan Floransa’ya gitmişken İtalyan ressamın en önemli eserlerinden biri olan Venüs’ün Doğuşu’nu görmeden dönmeyin. Aslında sadece bu tabloyu görmek için bile Floransa’ya gitmeye değer. Aşkın ve güzelliğin koruyucusu olan Tanrıça Venüs deniz kıyısında bir kabuğun üzerinde çıplak olarak tasvir edilmiştir. Tuval üzerine yapılması bakımından Toskana’daki ilk örnektir. Ayrıca yapımında kullanılan kaymaktaşı tozu bu sanat eserini benzersiz kılan başka bir özelliğidir. BELLEĞİN AZMİ – NEW […]

BULUNDUKLARI ŞEHİRLERE DEĞER KATAN 9 SANAT ŞAHESERİ

E.H. Gombrich ‘’tablonun aslını görmedikçe bir resim hakkında sahici bir yargı öne sürülemez.’’ demektedir. Gombrich haklıdır elbet. Sanat tarihinin en değerli bu tablolarının fotoğraflarına ve ya kopyalarına bakmak tabloyu görmek anlamına gelmiyor. Bulunduğu yere giderek kendi renkleri ve çizgileriyle bizzat aslını görmek gerekiyor.

Rene Magritte’in ünlü pipo resminin altında ‘’bu bir pipo değildir’’ yazmaktadır. Yani bu pipo gerçek değildir, onun bir temsilinden ibarettir. 

VENÜS’ÜN DOĞUŞU – FLORANSA

Rönesans sanatçılarından Sandro Boticelli’nin 1485 yılında tamamladığı bu şaheser, sanat şehri Floransa’daki Uffuzi müzesinde sergilenmektedir. Bir açık hava müzesi olan Floransa’ya gitmişken İtalyan ressamın en önemli eserlerinden biri olan Venüs’ün Doğuşu’nu görmeden dönmeyin. Aslında sadece bu tabloyu görmek için bile Floransa’ya gitmeye değer.

Aşkın ve güzelliğin koruyucusu olan Tanrıça Venüs deniz kıyısında bir kabuğun üzerinde çıplak olarak tasvir edilmiştir. Tuval üzerine yapılması bakımından Toskana’daki ilk örnektir. Ayrıca yapımında kullanılan kaymaktaşı tozu bu sanat eserini benzersiz kılan başka bir özelliğidir.

venusun-dogusu-floransa


BELLEĞİN AZMİ – NEW YORK

20.yüzyılın en önemli ressamlarından biri olan Salvador Dali’nin bu çalışması New York Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde görülebilir. İspanyol resam, sürrealizmin en önemli temsilcilerinden biridir.

Eriyen saatler olarak ta bilinen tablo da zamanın göreceliğini simgeleyen erimiş saatler, ressamın kendisini betimlediği canavar sureti, karıncalarla kaplı saatler bulunmaktadır. Tabloda bulunan her bir nesne sanat çevrelerince uzun uzun yorumlanmış, freudyen dönemin bir parçası olarak değerlendirilmiştir.

MONA LİSA – PARİS

Mona Lisa, İtalyan ressam, tasarımcı, heykeltraş, mimar, mühendis Leonardo Da Vinci’nin bir şaheseri. 1503 ve 1506 yılları arasına tarihlenmektedir. Sanat çevrelerince dünyanın en ünlü ve en değerli resmi olduğu söylenen bu eser Paris’te bulunan dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nde muhafaza edilir. Tablonun önünde geçireceğiniz dakikalar hayatınızdaki unutulmaz konsantre zaman dilimlerinden biri olacaktır.

Birçok filme, kitaba ve komplo teorilerine konu olan Mona Lisa tablosu akademisyenler, tarihçiler ve sanat araştırmacıların en çok ilgilendiği, üzerinde spekülasyon ürettiği tabloların başında gelir. Resmin en ufak detayları üzerinde uzun tartışmalar yapılagelmiştir. Mona Lisa gülümsemesi ise tablonun odak noktasını oluşturur.

mona-lisa


SON AKŞAM YEMEĞİ – MİLANO

Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği tablosu (1495-1498) insanlığın ortak mirasının bir parçası ve dünyanın en seçkin resimlerinden biri. Sanatın ve modanın beşkenti Milano’nun Santa Maria Della Grozia Manastırı’nda sergilenir.

Tablo Hz. İsanın ölümünden önceki son akşam yemeği sırasında 12 havarisine içlerinden birinin kendisine ihanet edeceğini açıkladığı anı tasvir etmektedir. 12 havarinin bu haberi aldığı zaman yaşadıkları korku, öfke ve şok mükemmel bir şekilde betimlenmiştir.

ADEM’İN YARADILIŞI – VATİKAN

Adem’in yaradılışı Floransa doğumlu olan ressam ve heykeltıraş Michalengelo’ya ait olup dünyanın en bilinen görüntülerinden biridir. Vatikan’ın devlet binası ve Papa’nın resmi ikametgâhı olan Sistine Şapeli’nin tavanında resmedilmiştir.

Dört yıllık bir çalışmanın eseri olan Adem’in yaradılışında Tanrı’nın Hz. Ademe hayat üflemesi ve yaradılış hikayesi betimlenir. Resmin odak noktası Tanrı’yla Hz. Adem’in parmaklarının dokunmak için birbirlerine uzanmasıdır.

ademin-yaradilisi-Vatikan


 

İNCİ KÜPELİ KIZ – LAHEY

Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in başyapıtı olarak kabul edilen İnci Küpeli Kız tablosu Kuzey’in Mona Lisa’sı olarak anılır. Vermeer’in 1665 tarihli bu şaheserinde oryantal bir başlık takan ve kulağında inci küpe bulunan bir kız resmedilmektedir. Bu kızın Vermeer’in öz kızı ya da hizmetçilerinden biri olduğu söylenmektedir.

Hollanda’nın Lahey kentindeki Mauritshuis Müzesi’nde sergilenen ünlü tablo müze tadilatı sırasında ortamdan etkilenmemesi için dünya turuna çıkartılarak dünyanın dört bir tarafındaki sanatseverlerle buluşturulmuştur. İnci Küpeli kızın derin bakışlarına yakından bakarak bu tablo hakkında sahici bir yargı öne sürmek isteyen sanatseverler Rembrandt’tan Holebein’e kadar birçok ünlü ressamın eserlerinin sergilendiği Mauritshuis Müzesini mutlaka ziyaret etmeliler.

inci-kupeli-kiz


 

ÇIĞLIK – OSLO

Edvard Munc’un Çığlık tablosu(1895) sanat tarihinin en ünlü ve en tanınmış görüntüleri arasında. Resimde ellerini kafasına alarak çığlık atmakta olan bir adam bulunmaktadır. Modern insanın yaşadığı yalnızlık, yabancılaşma ve kaygısı betimlenir. Delilik ve dahilik arasında giden Munch’un hayatından otobiyografik özellikler barındırır.

Oslo’da Munch Müzesi’nde sergilenmekte olan dışavurumculuğun sembollerinden biri olan ünlü tablonun karşısına geçerek uzun uzun incelediğinizde belki de çığlık seslerini duyabilirsiniz. 

YILDIZLI GECE – NEW YORK

Hollandalı dahi Van Gogh, bir çok kişi için empresyonist bir ressam bir çok kişi için ise akıl sağlığı yerinde olmayan bir delidir. Yakın arkadaşı Paul Gauguin ile yaşadığı tartışma sonrası kendi kulağını kesmesi sanat tarihinin en popüler anekdotlarından biri olmuştur. Hayattayken sadece bir tablosu satılan Van Gogh’un eserlerinin değeri öldükten sonra anlaşılmıştır.

Yıldızlı gece tablosunda, dönen bulutlarla dolu mavi bir gökyüzü, parlak bir hilal ve ışıl ışıl yıldızlar, bir köy ve izleyiciye yorumlamak için izin verilen aleve benzeyen bir çalılık resmedilmiştir. Birçok şiire, romana ve şarkıya konu olmuştur. Van Gogh’un Arles’te akıl hastanesinde kaldığı dönemlerde resmettiği bu tablo New York Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

yildizli-gece


 

İKİ FRİDA – MEKSİKO 

Özel ve politik hayatıyla büyük ilgi gören Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun en dikkat çekici eseri olan İki Frida portresi Meksiko City’de modern sanatlar müzesinde ziyaretçilerini bekliyor. Ünlü sanatçı, Diego Rivera’dan ayrıldıktan sonra kendisini geleneksel giyimli ve modern giyimli, kırık kalpli Frida olarak iki şekilde resmettiği bu değerli tabloyu dünyaya armağan etmiştir.

Resmin odak noktaları her iki Frida’nın da kesik kalpleri olmasına rağmen birleşik kaşlar oldukça ilgi gören kısımlardan biridir.

Sanat eserleri hakkında sahici bir yargı öne sürmenin yolu temsilleriyle yetinmeyip aslını görmekten geçiyor. Dünyaca ünlü bu sanat şaheserlerini kendi renkleri ve çizgileriyle görmek için yollara düşmeyi göze almalı!

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Dünyanın en büyük sanat müzesi – Louvre

Kültür ve Sanat 2 yıl önce

Louvre Sarayı’nın bir parçası olan Louvre Müzesi 73.000 m²’lik alanıyla ve yaklaşık 400.000 civarında koleksiyon parçasını bünyesinde bulunduruyor olması sebebiyle Dünyanın en büyük müzesi ünvanına sahiptir.  Paris’te bulunan bu müze tarihi bir anıt olarak ta kabul edilmektedir. Ziyaretçi akınına uğrayan Louvre Müzesi’ni her yıl 7.5 milyon civarında kişi ziyaret etmektedir. Sizinde Louvre Müzesini gezmek gibi bir niyetiniz varsa size şiddetle tavsiye etmeliyim ki müze içeriğiyle ilgili kısa bir araştırma yapmalı ve müzeyi yaptığınız bu araştırmaya göre gezmelisiniz. Aksi taktirde asıl görmek istediğiniz şeyleri göremeden günleriniz geçip gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Düşünsenize müzede 400 bin sanat eseri var. Tabi bunların 35 bin civarında olan bir kısmı her gün ziyarete acık. Sizin bu 35 bin sanat eserini dahi incelemeniz mümkün olmayacaktır. Yine biz bir genelleme yapacak olursak ve karşınıza çıkan sanat eserlerini gözden geçirerek ilerlediğinizi ve her bir sanat eseri için de 1 dakika gibi kısa bir süre ayıracak olacağınızı düşünelim. Ortaya çok […]

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman?

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Ramazan Bayramı Tatili Ne Zaman? Hem devlet sektöründe hem de özel sektörde çalışan hemen herkesin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan Bayramı tatili bu sene 24 Mayıs 2020. Gününe denk gelmekte. Toplamda 4 günlük bir tatil fırsatı beklenen bu bayramda, birkaç aydır gündemde olan koronavirüs nedeni ile sokağa çıkma yasağıda beklenmektedir. Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Özellikle çalışanların merakla sorup durduğu “Ramazan Bayramı kaç gün tatil?” sorusunun cevabına verelim. Ramazan Bayramı 2020 yılında normal şartlarda hafta sonu ile birlikte toplamda 3,5 gün olup, Ramazan Bayramı tatil günleri aşağıdaki gibidir: 23 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı Arife Günü – Cumartesi 4 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 1. Gün – Pazar 5 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 2. Gün – Pazartesi 26 Mayıs 2020 Ramazan Bayramı 3. Gün – Salı Fakat dünya gündemindeki koronavirüsten dolayı bayram tatili daha uzun olabilir. Henüz bir açıklama bulunmamakla beraber sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesi beklenmektedir. Ramazan bayramı sokağa çıkma […]

Mutlaka görmeniz gereken 6 antik kent

Kültür ve Sanat 4 yıl önce

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent: Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye Göbeklitepe Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. […]

1 Yorum

  • Papgift 09/12/2022

    Bilgiler için teşekkürler.

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.