Çekya’nın Başkenti Prag’da Gezilecek 5 Yer

prag'da gezilecek yerler Avrupa

Prag, tur firmalarının göz bebeği haline geldi. Gezerken tercih edebileceğiniz Prag’da gezilecek 5 yer listesi aşağıdaki okuyuculara sunuluyor.

Prag’da gezilecek 5 yer özellikle yurtdışı yapan turları yapan firmalar tarafından tercih ediliyor. Çünkü Prag şehri sadece mimari açıdan değil kutsal açıdan önemli mekanlara ev sahipliği yapıyor. Şehre gittiğinizden itibaren gördüğünüz yer sizi şaşırtabiliyor çünkü masal diyarlarından kopmuş birkaç görüntüyü bir araya getirmişlercesine büyülü bir ortam sizi karşılıyor.

Prag Kalesi

Çekya yani Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag’ın simgesi olan Prag Kalesi ülkenin tarihini yansıtan önemli tarihi yapılardan birisidir. Günümüzde hala Cumhurbaşkanlığı Konutu olarak kullanılmaya devam eden Prag Kalesi, Vlatava Nehri’nin kıyısında yer alıyor.

Prag Kalesi şehrin genelindeki tarihi yapıların neredeyse hepsinde daha büyük bir yüz ölçümüne sahip. Bu nedenle sadece bu kaleyi gezmek için turistlerinin bir gününü ayırması gerekebiliyor. Ayrıca dünya üzerindeki en eski kale olması nedeniyle de Rekorlar Kitabı’na girmiş olması dikkat çekiyor. Prag gezi rehberi listelerinde her daim ilk maddeyi Prag Kalesi oluşturuyor.

Karl Köprüsü

Karl Köprüsü şehrin en gözde yapıtlarından birisidir. Çünkü bu köprünün mimari olarak göz alıcı olması dışında bir efsanelere konu olan bir hikayesi vardır. Bu hikayede ise konu Karl Köprüsü bir nevi sihirli sayılmasıdır.

Prag şehrinde ticareti kolaylaştırmak için yapılan bu köprü şehrin iki yakasının birbirine bağlamıştır. Fakat köprünün yapılmasının ardından afetler ve felaketler şehrin peşini bırakmamıştır. Karl Köprüsü tüm bu felaketlere rağmen ayakta kakabilen tek yapıdır. Köprüsü yaptıran imparator Kral IV. Charles’in köprü için özel bir sihir yaptırdığını düşünen kişiler ve bu tarz söylentiler de vardır.

Elbette bu tarz söylentiler şehir efsanelerinden ileri değildir. Fakat yüzyıllardır süregelen bu hikaye sonucunda Prag şehrine giden herkes mutlaka Karl Köprüsü’nü ziyaret eder. Köprünün üzerinde yer alan bu heykeller Prag’da gezilecek mimari yapılar listesinde bu köprünün de yer almasını sağlamaya yetecektir.

Aziz Vitus Katedrali

Prag’da gezilecek 5 yer listesindeki ilk 2 madde gibi Aziz Vitus Katedrali’de şehir için büyük önem taşıyor. Çünkü bu katedralin yıllar içerisinde şehrin sembolü haline geldiğini herkes biliyor. Ayrıca dini sembollerden önemli bir tanesi olan Aziz Vitus Katedrali’nin 14 kutsal yardımcı tarafından yapıldığı da söyleniyor. Bu nedenle katedral sadece Prag şehri ve Çek Cumhuriyet’i için değil Hristiyanlık dini için de önemli bir yer taşıyor.

Aziz Vitus Katedrali’nin mimari yapısı incelendiğinde Gotik Mimari ögeleri barındırdığı için yine dünya çapındaki sanat sever ve mimarların dikkatini çekiyor. Prag bölgesindeki dini yerler arasında hem dini hem de mimari olarak bu kadar dikkat çeken bir yapı olmadığını söylemek yanlış olmaz. Çünkü diğer yapılar her ne kadar görkemli ve büyük çaplı olsa da içerisinde birçok ögeyi barındıran Aziz Vitus Katedrali büyük önem arz ediyor.

Dans Eden Ev

Çekya dışında farklı ülkelerde benzeri görülmeyecek bir yapıya sahip olması nedeniyle Dans Eden Ev, Prag şehrini ziyaret eden turistlerin mutlaka görmesi gereken bir yer. Yapımı uzun yıllar süren, hatta yaptırmaya başlayan kişinin bitişini göremediği bu muazzam yapı dikkatleri üzerine topluyor. Aşırı asimetrik bir yapıya sahip olan Dans Eden Ev 1996 yılında açılmış bir binadır. Dekonstrüktivizm mimari yapısına sahip olan bu bina özellikle tüm dünyadaki mimarları kendisine hayran bırakıyor. Gehry Partners, LLP firması tarafından yapılmış olan bu bina diğer yapılar gibi Prag şehri ziyaret edildiğinde görülmesi gereken yerler arasına adını kazıyor.

Eski Kent Meydani

Tüm tarihi şehirlerde karşımıza çıkan ünlü meydan Prag şehrindeki Eski Kent Meydanı’nda da karşımıza çıkıyor. Bu meydanda görülmesi gereken diğer önemli yerlerin bulunduğu Eski Belediye Binası ve Astronomik Saat gibi yapılarda bulunuyor. Yani bu meydana gittiğinizde meydanın büyüleyici havası dışında görebileceğiniz çok önemli ve Prag’da gezilecek 5 yer listesinde bulunan/bulunmayan tüm önemli yapıları da görmeniz mümkün. İlk olarak halkın alışverişini kolaylaştırmak için yapılan bu meydan Pazar yeri olarak kullanıyor. Fakat sonrasında sosyal hayatın gelişmesi, marketlerin açılması ile Eski Kent Meydanı günümüzdeki şekli ile turistik amaçlarla kullanılıyor.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle