Çekya’nın Başkenti Prag’da Gezilecek 5 Yer

Prag, tur firmalarının göz bebeği haline geldi. Gezerken tercih edebileceğiniz Prag’da gezilecek 5 yer listesi aşağıdaki okuyuculara sunuluyor. Prag’da gezilecek 5 yer özellikle yurtdışı yapan turları yapan firmalar tarafından tercih ediliyor. Çünkü Prag şehri sadece mimari açıdan değil kutsal açıdan önemli mekanlara ev sahipliği yapıyor. Şehre gittiğinizden itibaren gördüğünüz yer sizi şaşırtabiliyor çünkü masal diyarlarından kopmuş birkaç görüntüyü bir araya getirmişlercesine büyülü bir ortam sizi karşılıyor. Prag Kalesi Çekya yani Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag’ın simgesi olan Prag Kalesi ülkenin tarihini yansıtan önemli tarihi yapılardan birisidir. Günümüzde hala Cumhurbaşkanlığı Konutu olarak kullanılmaya devam eden Prag Kalesi, Vlatava Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Prag Kalesi şehrin genelindeki tarihi yapıların neredeyse hepsinde daha büyük bir yüz ölçümüne sahip. Bu nedenle sadece bu kaleyi gezmek için turistlerinin bir gününü ayırması gerekebiliyor. Ayrıca dünya üzerindeki en eski kale olması nedeniyle de Rekorlar Kitabı’na girmiş olması dikkat çekiyor. Prag gezi rehberi listelerinde her daim ilk maddeyi […]

Çekya’nın Başkenti Prag’da Gezilecek 5 Yer

Prag, tur firmalarının göz bebeği haline geldi. Gezerken tercih edebileceğiniz Prag’da gezilecek 5 yer listesi aşağıdaki okuyuculara sunuluyor.

Prag’da gezilecek 5 yer özellikle yurtdışı yapan turları yapan firmalar tarafından tercih ediliyor. Çünkü Prag şehri sadece mimari açıdan değil kutsal açıdan önemli mekanlara ev sahipliği yapıyor. Şehre gittiğinizden itibaren gördüğünüz yer sizi şaşırtabiliyor çünkü masal diyarlarından kopmuş birkaç görüntüyü bir araya getirmişlercesine büyülü bir ortam sizi karşılıyor.

Prag Kalesi

Çekya yani Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag’ın simgesi olan Prag Kalesi ülkenin tarihini yansıtan önemli tarihi yapılardan birisidir. Günümüzde hala Cumhurbaşkanlığı Konutu olarak kullanılmaya devam eden Prag Kalesi, Vlatava Nehri’nin kıyısında yer alıyor.

Prag Kalesi şehrin genelindeki tarihi yapıların neredeyse hepsinde daha büyük bir yüz ölçümüne sahip. Bu nedenle sadece bu kaleyi gezmek için turistlerinin bir gününü ayırması gerekebiliyor. Ayrıca dünya üzerindeki en eski kale olması nedeniyle de Rekorlar Kitabı’na girmiş olması dikkat çekiyor. Prag gezi rehberi listelerinde her daim ilk maddeyi Prag Kalesi oluşturuyor.

Karl Köprüsü

Karl Köprüsü şehrin en gözde yapıtlarından birisidir. Çünkü bu köprünün mimari olarak göz alıcı olması dışında bir efsanelere konu olan bir hikayesi vardır. Bu hikayede ise konu Karl Köprüsü bir nevi sihirli sayılmasıdır.

Prag şehrinde ticareti kolaylaştırmak için yapılan bu köprü şehrin iki yakasının birbirine bağlamıştır. Fakat köprünün yapılmasının ardından afetler ve felaketler şehrin peşini bırakmamıştır. Karl Köprüsü tüm bu felaketlere rağmen ayakta kakabilen tek yapıdır. Köprüsü yaptıran imparator Kral IV. Charles’in köprü için özel bir sihir yaptırdığını düşünen kişiler ve bu tarz söylentiler de vardır.

Elbette bu tarz söylentiler şehir efsanelerinden ileri değildir. Fakat yüzyıllardır süregelen bu hikaye sonucunda Prag şehrine giden herkes mutlaka Karl Köprüsü’nü ziyaret eder. Köprünün üzerinde yer alan bu heykeller Prag’da gezilecek mimari yapılar listesinde bu köprünün de yer almasını sağlamaya yetecektir.

Aziz Vitus Katedrali

Prag’da gezilecek 5 yer listesindeki ilk 2 madde gibi Aziz Vitus Katedrali’de şehir için büyük önem taşıyor. Çünkü bu katedralin yıllar içerisinde şehrin sembolü haline geldiğini herkes biliyor. Ayrıca dini sembollerden önemli bir tanesi olan Aziz Vitus Katedrali’nin 14 kutsal yardımcı tarafından yapıldığı da söyleniyor. Bu nedenle katedral sadece Prag şehri ve Çek Cumhuriyet’i için değil Hristiyanlık dini için de önemli bir yer taşıyor.

Aziz Vitus Katedrali’nin mimari yapısı incelendiğinde Gotik Mimari ögeleri barındırdığı için yine dünya çapındaki sanat sever ve mimarların dikkatini çekiyor. Prag bölgesindeki dini yerler arasında hem dini hem de mimari olarak bu kadar dikkat çeken bir yapı olmadığını söylemek yanlış olmaz. Çünkü diğer yapılar her ne kadar görkemli ve büyük çaplı olsa da içerisinde birçok ögeyi barındıran Aziz Vitus Katedrali büyük önem arz ediyor.

Dans Eden Ev

Çekya dışında farklı ülkelerde benzeri görülmeyecek bir yapıya sahip olması nedeniyle Dans Eden Ev, Prag şehrini ziyaret eden turistlerin mutlaka görmesi gereken bir yer. Yapımı uzun yıllar süren, hatta yaptırmaya başlayan kişinin bitişini göremediği bu muazzam yapı dikkatleri üzerine topluyor. Aşırı asimetrik bir yapıya sahip olan Dans Eden Ev 1996 yılında açılmış bir binadır. Dekonstrüktivizm mimari yapısına sahip olan bu bina özellikle tüm dünyadaki mimarları kendisine hayran bırakıyor. Gehry Partners, LLP firması tarafından yapılmış olan bu bina diğer yapılar gibi Prag şehri ziyaret edildiğinde görülmesi gereken yerler arasına adını kazıyor.

Eski Kent Meydani

Tüm tarihi şehirlerde karşımıza çıkan ünlü meydan Prag şehrindeki Eski Kent Meydanı’nda da karşımıza çıkıyor. Bu meydanda görülmesi gereken diğer önemli yerlerin bulunduğu Eski Belediye Binası ve Astronomik Saat gibi yapılarda bulunuyor. Yani bu meydana gittiğinizde meydanın büyüleyici havası dışında görebileceğiniz çok önemli ve Prag’da gezilecek 5 yer listesinde bulunan/bulunmayan tüm önemli yapıları da görmeniz mümkün. İlk olarak halkın alışverişini kolaylaştırmak için yapılan bu meydan Pazar yeri olarak kullanıyor. Fakat sonrasında sosyal hayatın gelişmesi, marketlerin açılması ile Eski Kent Meydanı günümüzdeki şekli ile turistik amaçlarla kullanılıyor.

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.