Gardens By the Bay, Singapur

Güneydoğu Asya’nın en çok ziyaretçi ağırlayan şehir devletlerinden Singapur, zıtlıkların mükemmel uyumumun sembolü. Şehrin bir yanından muhteşem görünüme sahip modern gökdelenler yükselirken, bir diğer yanda yemyeşil şehir parkları ve çevre düzenlemeleri bulunuyor. Modern şehir tasarımının yemyeşil dokuyla özdeşleştiği Singapur, aynı zamanda kişi başına düşen yeşil alan miktarı ile de dünya ülkeleri arasında en üst sıralarda yer alıyor. Singapur’a uçakla inerken uçak penceresinden bu dokuyu görmek mümkün. Gardens By the Bay, Singapur Gardens By the Bay, 101 hektarlık çok büyük bir alan üzerine kurulan üç bölümden oluşuyor. Bay South Garden, Bay East Garden ve Bay Central Garden isimli üç ana alanın bulunduğu muazzam bahçenin ‘Bitkiler ve İnsanlar’ ile ‘Bitkiler ve Gezegenler’ isimli iki teması bulunuyor. İlk tema olan ‘Bitkiler ve İnsanlar’ bitkilerin Singapur’da var olan etnik kökenlerle ilişkisini yansıtırken, ikinci tema ‘Bitkiler ve Gezegenler’ bitkilerin ekosistemdeki önemini vurguluyor. Bay South Garden Bahçe sanatının dünyadaki en güzel örneklerinden olan Gardens by the Bay’in […]

Gardens By the Bay, Singapur

Güneydoğu Asya’nın en çok ziyaretçi ağırlayan şehir devletlerinden Singapur, zıtlıkların mükemmel uyumumun sembolü. Şehrin bir yanından muhteşem görünüme sahip modern gökdelenler yükselirken, bir diğer yanda yemyeşil şehir parkları ve çevre düzenlemeleri bulunuyor.

Modern şehir tasarımının yemyeşil dokuyla özdeşleştiği Singapur, aynı zamanda kişi başına düşen yeşil alan miktarı ile de dünya ülkeleri arasında en üst sıralarda yer alıyor. Singapur’a uçakla inerken uçak penceresinden bu dokuyu görmek mümkün.

Gardens By the Bay, Singapur

Gardens By the Bay, 101 hektarlık çok büyük bir alan üzerine kurulan üç bölümden oluşuyor. Bay South Garden, Bay East Garden ve Bay Central Garden isimli üç ana alanın bulunduğu muazzam bahçenin ‘Bitkiler ve İnsanlar’ ile ‘Bitkiler ve Gezegenler’ isimli iki teması bulunuyor. İlk tema olan ‘Bitkiler ve İnsanlar’ bitkilerin Singapur’da var olan etnik kökenlerle ilişkisini yansıtırken, ikinci tema ‘Bitkiler ve Gezegenler’ bitkilerin ekosistemdeki önemini vurguluyor.

Bay South Garden

Bahçe sanatının dünyadaki en güzel örneklerinden olan Gardens by the Bay’in en büyük bölümü Bay South Garden, 54 hektarlık bir alan üzerinde bulunuyor. Bay South Garden, en çok sevilen kısımlardan olan Flower Dome, Cloud Forest ve dev süper ağaçlar olan Supertrees ağaçlarının bulunduğu bölüm.

Flower Dome

Flower Dome’da, Singapur’un ulusal çiçeği olan Vanda ‘Miss Joaquim’ isimli orkideden esinlenerek yapılmış büyük bir camekan içerisinde ve bin 300 m²’lik bir alanda Akdeniz ve tropikal iklimlerden binlerce çeşit bitki ve ağaç sergileniyor. Flower Dome, bitkilerin kökenine göre ‘Güney Afrika Bahçesi’, ‘Avustralya Bahçesi’ gibi alt bölümlere ayrılarak tasarlanmış. Dünyanın en büyük camekan bahçesi özelliğiyle Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alan bahçedeki renkler ve birbirinden özel çiçek, bitki ve ağaçlar çok büyüleyici.

Cloud Forest

Bay South Garden’in ikinci kısmı olan ‘Cloud Forest’ apayrı bir diyar gibi ve tam bir masal tadında. Karadan 2 bin metre yükseklikte, ağırlıklı olarak Güneydoğu Asya, Orta ve Güney Amerika`da yetişen bitkilerin sergilendiği Cloud Forest’in en özel kısmı, bir iç mekan şelalesi. 35 metre yüksekliğindeki bu şelale, insan eliyle yapılmış en yüksek şelale. Ziyaretçiler, bitkilerin arasında yapılmış yollardan yukarıya çıkarak şelaleyi yukarıdan da izleyebiliyorlar.

Supertrees

Supertrees (Süper Ağaçlar), yine Bay South Garden’de yer alan, insan yapımı ağaçlar. Açık havada bulunan süper ağaçların yükseklikleri 25-50 metre arasında değişiyor. Görsel açıdan hem gün ışığında, hem de akşamları aydınlıklarında çok etkileyici görünen bu ağaçların göze hitap etme dışında da çok önemli görevleri var.

18 ağaçtan 11’i, güneş ışığını topluyor, ve bu enerji Gardens by the Bay’in aydınlatılması için kullanılıyor. Huni şeklindeki tepe kısımlarıyla süper ağaçlar aynı zamanda yağmur suyunu topluyor. Toplanan yağmur suyu, bahçelerin sulanması ve Cloud Forest’teki şelale için kullanılıyor. Bahçenin kapalı alanların soğutulmasında, yine Supertrees’den sağlanan enerji bu görevi üstleniyor.

Akşamları hava karardığında, süper ağaçlar aydınlatılıyor ve bulundukları alanda her gün 19.45-20.45 arasında müzik ve ışık şovu düzenleniyor.

Dört dörtlük bir sürdürülebilirlik örneği olan Gardens by the Bay, hem hayranlıkla çiçek ve bitkilerin arasında gezilebilecek alanları, hem de ücretsiz girilebilen açık hava parklarındaki piknik ve dinlenme imkanlarıyla, Singapur’da Botanik Bahçesi’nden sonra en çok ziyaret edilen yerler arasında geliyor. Türk Hava Yolları ve Singapur Havayolları’nın haftanın her günü İstanbul-Singapur arasında direkt uçuşları bulunuyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.