ASİL RUHLU ŞEHİR LONDRA

Sadece görsel bir şölen yaşamak için gidin bu şehre, sokaklarında durun ve çevrenize bakın, gördüklerinizi bir daha asla unutmayacaksınız. Havanın yağmurlu olmasına aldırmayın, içinizi açacak kadar renkli ve bir o kadar da eğlenceli sokaklara sahip bu şehir, katlı otobüsleri, sevimli taksileri, kırmızı telefon kulübeleri, at üstünde gezinen polisler, saraylar, tarihi eserler ve enteresan kıyafetleriyle eski İngiltere ruhunu size tekrar yaşatacak saray muhafızları ile size büyüleyecek.  Şehrin farklı kültürlere ev sahipliği yapması ise burayı görmek için bir başka sebep. Londra’nın neresinden başlarsanız başlayın Londra’nın en büyük parkı, Hyde Parka bir şekilde yolunuz düşecektir. Bu parkın güneyinde, kraliçe Victoria’nın eşi Prens Albert anısına yaptırdığı anıt bulunuyor. Anıtın karşı tarafında özellikle yazın muhteşem konserin yapıldığı Royal Albert Hail, farklı düşünce ve konuşmaların yer verildiği Speaking Corner ve Kraliçe Çift Elizabeth adına yapılan şelale bulunuyor. Yeşilliklerinde sere serpe uzanıp bir şeyler atıştırabilir, yaz kış eksik olmayan sanat etkinliklerine katılabilirsiniz. Krallığın halen hüküm sürdüğü ülkede […]

ASİL RUHLU ŞEHİR LONDRA

Sadece görsel bir şölen yaşamak için gidin bu şehre, sokaklarında durun ve çevrenize bakın, gördüklerinizi bir daha asla unutmayacaksınız.

Havanın yağmurlu olmasına aldırmayın, içinizi açacak kadar renkli ve bir o kadar da eğlenceli sokaklara sahip bu şehir, katlı otobüsleri, sevimli taksileri, kırmızı telefon kulübeleri, at üstünde gezinen polisler, saraylar, tarihi eserler ve enteresan kıyafetleriyle eski İngiltere ruhunu size tekrar yaşatacak saray muhafızları ile size büyüleyecek.

 Şehrin farklı kültürlere ev sahipliği yapması ise burayı görmek için bir başka sebep.

londra-hakkinda

Londra’nın neresinden başlarsanız başlayın Londra’nın en büyük parkı, Hyde Parka bir şekilde yolunuz düşecektir. Bu parkın güneyinde, kraliçe Victoria’nın eşi Prens Albert anısına yaptırdığı anıt bulunuyor. Anıtın karşı tarafında özellikle yazın muhteşem konserin yapıldığı Royal Albert Hail, farklı düşünce ve konuşmaların yer verildiği Speaking Corner ve Kraliçe Çift Elizabeth adına yapılan şelale bulunuyor. Yeşilliklerinde sere serpe uzanıp bir şeyler atıştırabilir, yaz kış eksik olmayan sanat etkinliklerine katılabilirsiniz.

Krallığın halen hüküm sürdüğü ülkede karşınıza ihtişamlı ve asil çizgileriyle, ingiliz mimarisini yansıtan birçok saray çıkacaktır. Bu sarayların çoğu kraliyet ailesi tarafından kullanılıyor ve hem halk hem de turistlerin büyük ilgisini görüyor.

Westminster’de bulunan Buckingham Sarayı kraliçe ailesinin evi. Kraliçenin o anda sarayda olup olmadığını anlamanız için çatıya bakmanız yeterli. Çatıda bulunan bayrak direğinde, 4 kraliyet armasının yer aldığı beyaz bir bayrak dalgalanıyorsa, Kraliçe Elizabeth saraydaki odalardan birinde veya muhteşem bahçelerde keyif yapıyor anlamına geliyor.

buckingham- sarayi

Şanlıysanız, kraliyet ailesinin evde olmadığı zamanlarda iç mekanlara turistler için yapılan gezilere katılabilirsiniz. Her sabah saat 11.00’i gösterdiğinde Wellington Kışlaları’nda kraliçenin askerleri nöbet değişimi törenini düzenliyor. Uygun adımla zorunlu hareket ve yürüyüşlerini yapan askerlere, St James Sarayı’ndan gelen atlı askerler de katılıyor ve bu görsel şölen tamamlanmış oluyor.

Hem şehrin manzarasına büyük katkıda bulunan, hem de şehrin en iyi manzarasını sunan London Eye dönme dolabı alışık olduğunuz lunapark eğlencelerinden çok daha fazlasını vaad ediyor. 

TUDOR RUHUNU HİSSEDİN

İngiliz tarihinin en parlak dönemlerinin yaşadığı Tudor Hanedanlığı dönemini tekrar yaşamak ve o yıllardaki saltanata tanıklık etmek isterseniz, Hampton Court Sarayı’nı görmeden ayrılmayın Londra’dan.

Bu saray Tudor hanedanlığı boyunca bir çok olaya tanıklık eden bir şaheser. Saray’ın mutfağından, bahçesine her köşesi, İngiltere’nin zengin ve gösterişli zamanlarını size en iyi şekilde anlatacak. Tudor Hanedanlığı dönemindeki kostümlerle size eşlik edecek olan rehberler ise sarayın ruhunu sonuna kadar hissetmenizi sağlıyor.

Temelleri I. William zamanında atılan Windsor Sarayı, İngiltere’nin kral ve kraliçelerinin istekleriyle değişip şekillenmiş ve tarih boyunca farklı amaçlar için kullanılmış. Britanya Monarşi’nin ana rezidanslarından biri olarak kabul edilen saray, II. Elizabeth’in hafta sonlarını geçirdiği mekan olarak da ün kazanmış aynı zamanda.

hampton-court- sarayi

THAMES NEHRİ BOYUNCA… 

Şehrin güneyine doğru yol aldığınızda karşınıza çıkan meşhur Thames Nehri, size Londra seyahatiniz boyunca göz alıcı manzarasıyla eşlik edecek. Nehrin iki tarafında bulunan yürüyüş yollarında yol alırken, şehrin en önemli noktalarını da görme şansına sahip olursunuz. Palace of Westminster, Thames Nehri kıyısında, Parlamento Binası’nın olduğu yerde bulunuyor.

1834 yılında bir yangında sarayın neredeyse tümü yok olmuş ve bugünkü yapısı 1853 de tamamlanmış. Saray, Gotik tarzın en iyi örneklerinden biri ve Londra’ya yolu düşen, meraklı ziyaretçilerin adeta akınına uğruyor. Palace of Westminster’ın hemen yanında yer alan ünlü Big Ben saat kulesi, dünyanın en büyük ikinci dört taraflı saati, kule Victoria, Gotik stilinde inşa edilmiş ve 96,3 metre yüksekliğine sahip. Her ne kadar Big Ben aslında saat kulesinin çanının adı olsa da zamanla halk tarafından tüm yapının adını belirtmek için kullanılmış. Bu yapı aynı zamanda Londra’nın en önemli simgesi olarak kabul ediliyor. Londra’da hediyelik eşya satan dükkanlarda bu saatin hediyelik eşyalarına rastlayacaksınız.

thames-nehri

Şehirlerin insanlar üzerindeki etkisinden bahsedilir. Cadde ve sokaklarını arşınlayan, havasını soluyan, yemeklerini yiyen kişilere kendi karakteristik özelliklerini yansıtırlar. Londra’ya gerçekleştireceğiniz ziyarette şehrin sahip olduğu asaletin kendi üzerinize sindiğini hissedeceksiniz.

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 4 hafta önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 1 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.