Chicago Hakkında 10 Sıra Dışı Bilgi

chicago hakkında bilgi Amerika

Chicago denilince akla ilk olarak ilklerin şehri gelir. Bu da şehir hakkında birçok kişinin daha çok merak etmesine neden olur.

Chicago şehri genel olarak bugün popülerliğini korumaya devam eden bir şehir olma özelliğine sahip. Özellikle alt yapısı ve gelişmiş olma özelliği ile ilginç şehirler arasında yer alır. Bugün gezilip görülmeye değer nadir şehirlerden biridir.

Dünyanın İlk Gökdeleni

Dünyanın ilk gökdeleni nerede diye sorsanız buraya Chicago yanıtı verilir. Çünkü dünyada ilk devasa ve muhteşem gökdelen Chicago şehrine dikildi. Üstelik bu yapı görünümü ile de dikkat çeken bir yapıdır.

İlk Kan Bankası

Dünyanın ilk kan bankası da yine Chicago şehrinde yer alır. Kan bankası bugün önemi çok bilinen bir bankadır. İşte bu bankanın ilk temeli Chicago’da atıldı. Böylece buradan yola çıkılarak dünyanın birçok yerinde bu bankalar açılmaya başlandı.

Walt Disney

Çocuklar için çizgi filmlerin yeri her zaman ayrı olur. İşte burada da bu karakterin doğduğu ilk yer Chicago şehridir. Özellikle bu karakter bugün dünyanı etkisi altına almış durumda. Bugün birçok yerde gösterimi yapılmakta olan bir animasyona da dönüşmüş durumda.

Ulusal Bisküvi Şirketi

Nabisco ismi ile ortaya çıkan ilk bisküvi şirketi yine burada kuruldu. Buradan yola çıkılarak bugün çeşitli bisküvi şirketleri kurulmaya başlandı. Üstelik bu şirketler etrafında birçok marka ve ticari faaliyet de gelişim gösterdi. Yani Chicago bugün ticari anlamda da birçok yeri etkileyen bir yapıya ve donanıma sahiptir.

Wrigley Sakız Fabrikası

İlk sakız fabrikası da yine burada kuruldu. Chicago bu anlamda ticari amaçlı olarak da itibar gören bir yapıya sahip. Bugün sakız fabrikası olan birçok ülke mevcut. Ancak bunların başlangıcı yapan ilk yapı Chicago olmuştur. Chicago 1 Nisan 1891 yılında ilk sakız fabrikasını kurup bunu dünyaya yaymıştır. Bu kültür Chicago’da başlayıp gelişim göstermiştir.

House Müzik Tarzı

House müzik tarzı diye bir tarz vardır. Bu tarz ise birçok kişi tarafından özellikle seksenler ve doksanlarda yayılım gösterir. İşte bu müzik tarzının ilk çıktığı yer Chicago oldu. Burada gelişim gösteren bu tarz ilerde daha çok yayılım gösterdi.

İlk Araba Yarışı

Chicago’da ilk araba yarışı da düzenlendi. Bu anlamda Chicago ilklerin şehri olma özelliğini git gide pekiştiren bir şehir olma özelliğini taşır. İlk araba yarışı ise 1895 yılında yapıldı. Bu yıllarda gelişmiş bir araba olmamasına rağmen yarış sevildi.

Ünlü Mafya Hikayesi

Ünlü mafya hikayesi olarak bilinen scarface burada ortaya çıktı. Bu yaratıcı hikaye daha sonra tüm dünyada sevilmeye başlandı. Özellikle de gençler arasında sevilen bir hikaye tarzı oldu.

Etnik Mahalleler

Bugün birçok şehirde etnik mahalle kültürü vardır. Ancak bunun ilk olarak keşfi Chicago’da başladı. Etnik mahalle kültürünün daha önceleri tam olarak ne olduğu bilinmiyordu. Bu gibi sorular Chicago sayesinde yanıt buldu. Bugün etnik mahalle tarzının nasıl olduğu ve neye benzediği Chicago dikkate alınarak ortaya konur.

Spor Fanatikliği

Spor fanatikliği bugün birçok şehirde mevcut olan bir yapıya sahip. Ancak bu fanatikliğin ilk başlangıç noktası merak edilirse buna yanıt Chicago denilerek verilebilir. Chicago ile birlikte bu fanatikliğin ilk temeli atılmış oldu. Bugün birçok spor dalında da bu fanatikliği görmek mümkün. İşte bunun ilk heyecanı da tam olarak Chicago’da spor severler arasında yaşandı.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle