Chicago Hakkında 10 Sıra Dışı Bilgi

Chicago denilince akla ilk olarak ilklerin şehri gelir. Bu da şehir hakkında birçok kişinin daha çok merak etmesine neden olur. Chicago şehri genel olarak bugün popülerliğini korumaya devam eden bir şehir olma özelliğine sahip. Özellikle alt yapısı ve gelişmiş olma özelliği ile ilginç şehirler arasında yer alır. Bugün gezilip görülmeye değer nadir şehirlerden biridir. Dünyanın İlk Gökdeleni Dünyanın ilk gökdeleni nerede diye sorsanız buraya Chicago yanıtı verilir. Çünkü dünyada ilk devasa ve muhteşem gökdelen Chicago şehrine dikildi. Üstelik bu yapı görünümü ile de dikkat çeken bir yapıdır. İlk Kan Bankası Dünyanın ilk kan bankası da yine Chicago şehrinde yer alır. Kan bankası bugün önemi çok bilinen bir bankadır. İşte bu bankanın ilk temeli Chicago’da atıldı. Böylece buradan yola çıkılarak dünyanın birçok yerinde bu bankalar açılmaya başlandı. Walt Disney Çocuklar için çizgi filmlerin yeri her zaman ayrı olur. İşte burada da bu karakterin doğduğu ilk yer Chicago şehridir. Özellikle bu karakter […]

Chicago Hakkında 10 Sıra Dışı Bilgi

Chicago denilince akla ilk olarak ilklerin şehri gelir. Bu da şehir hakkında birçok kişinin daha çok merak etmesine neden olur.

Chicago şehri genel olarak bugün popülerliğini korumaya devam eden bir şehir olma özelliğine sahip. Özellikle alt yapısı ve gelişmiş olma özelliği ile ilginç şehirler arasında yer alır. Bugün gezilip görülmeye değer nadir şehirlerden biridir.

Dünyanın İlk Gökdeleni

Dünyanın ilk gökdeleni nerede diye sorsanız buraya Chicago yanıtı verilir. Çünkü dünyada ilk devasa ve muhteşem gökdelen Chicago şehrine dikildi. Üstelik bu yapı görünümü ile de dikkat çeken bir yapıdır.

İlk Kan Bankası

Dünyanın ilk kan bankası da yine Chicago şehrinde yer alır. Kan bankası bugün önemi çok bilinen bir bankadır. İşte bu bankanın ilk temeli Chicago’da atıldı. Böylece buradan yola çıkılarak dünyanın birçok yerinde bu bankalar açılmaya başlandı.

Walt Disney

Çocuklar için çizgi filmlerin yeri her zaman ayrı olur. İşte burada da bu karakterin doğduğu ilk yer Chicago şehridir. Özellikle bu karakter bugün dünyanı etkisi altına almış durumda. Bugün birçok yerde gösterimi yapılmakta olan bir animasyona da dönüşmüş durumda.

Ulusal Bisküvi Şirketi

Nabisco ismi ile ortaya çıkan ilk bisküvi şirketi yine burada kuruldu. Buradan yola çıkılarak bugün çeşitli bisküvi şirketleri kurulmaya başlandı. Üstelik bu şirketler etrafında birçok marka ve ticari faaliyet de gelişim gösterdi. Yani Chicago bugün ticari anlamda da birçok yeri etkileyen bir yapıya ve donanıma sahiptir.

Wrigley Sakız Fabrikası

İlk sakız fabrikası da yine burada kuruldu. Chicago bu anlamda ticari amaçlı olarak da itibar gören bir yapıya sahip. Bugün sakız fabrikası olan birçok ülke mevcut. Ancak bunların başlangıcı yapan ilk yapı Chicago olmuştur. Chicago 1 Nisan 1891 yılında ilk sakız fabrikasını kurup bunu dünyaya yaymıştır. Bu kültür Chicago’da başlayıp gelişim göstermiştir.

House Müzik Tarzı

House müzik tarzı diye bir tarz vardır. Bu tarz ise birçok kişi tarafından özellikle seksenler ve doksanlarda yayılım gösterir. İşte bu müzik tarzının ilk çıktığı yer Chicago oldu. Burada gelişim gösteren bu tarz ilerde daha çok yayılım gösterdi.

İlk Araba Yarışı

Chicago’da ilk araba yarışı da düzenlendi. Bu anlamda Chicago ilklerin şehri olma özelliğini git gide pekiştiren bir şehir olma özelliğini taşır. İlk araba yarışı ise 1895 yılında yapıldı. Bu yıllarda gelişmiş bir araba olmamasına rağmen yarış sevildi.

Ünlü Mafya Hikayesi

Ünlü mafya hikayesi olarak bilinen scarface burada ortaya çıktı. Bu yaratıcı hikaye daha sonra tüm dünyada sevilmeye başlandı. Özellikle de gençler arasında sevilen bir hikaye tarzı oldu.

Etnik Mahalleler

Bugün birçok şehirde etnik mahalle kültürü vardır. Ancak bunun ilk olarak keşfi Chicago’da başladı. Etnik mahalle kültürünün daha önceleri tam olarak ne olduğu bilinmiyordu. Bu gibi sorular Chicago sayesinde yanıt buldu. Bugün etnik mahalle tarzının nasıl olduğu ve neye benzediği Chicago dikkate alınarak ortaya konur.

Spor Fanatikliği

Spor fanatikliği bugün birçok şehirde mevcut olan bir yapıya sahip. Ancak bu fanatikliğin ilk başlangıç noktası merak edilirse buna yanıt Chicago denilerek verilebilir. Chicago ile birlikte bu fanatikliğin ilk temeli atılmış oldu. Bugün birçok spor dalında da bu fanatikliği görmek mümkün. İşte bunun ilk heyecanı da tam olarak Chicago’da spor severler arasında yaşandı.

Benzer Yazılar

San Francisco’nun Cennet Sahilleri

Amerika 2 yıl önce

San Francisco’ nün popüler sahilleri; palmiye ağaçları, temiz kumu, berrak okyanus suyu ile tatil yapmak isteyenlerin vazgeçilmez rotalarının başında gelir. San Francisco; ABD’nin Kaliforniya  eyaletin de yer alan uluslararası finans ve kültür merkezidir. Aynı zaman da San Francisco popüler sahilleri ile de meşhurdur. En Güzel San Francisco Sahilleri Baker Sahili: Golden Gate köprüsünün muhteşem manzarasını izleyebileceğiniz San Francisco’nun popüler sahillerinden  bir tanesi. Ayrıca sahil de piknik masaları bulunan bir piknik alanı vardır.  Genellikle uzun yürüyüşler yapılır. Sahilde balıkçıların balık tuttuğu, fotoğrafçıların özellikle de ünlü dönüm noktasının fotoğraflarının çekildiği çok temiz bir sahildir. Bu sahilde isteyen  balıkta tutabilir. Hafta sonları oldukça kalabalıktır. San Francisco şehir merkezine yakındır, ulaşımı kolaydır. Bu sahilden Marin Headlands ve Lands End’i görebilirsiniz. Ocean Sahili:  San Francisco’nun en çok ziyaret edilen halk sahillerindendir. Havası zaman zaman sisli olabiliyor.  Kumsalı çok uzundur. Sörfçüler, uçurtma sörfçüleri ve skimboardlar için vazgeçilmez sahillerdendir. San Francisco’ da bulunan en eski motel olan […]

Las Vegas’ta Gezilecek 6 Yer

Amerika 2 yıl önce

Kült filmlere konu olan, bir çöl üzerinde gece hayatının kalbi olan Las Vegas, kumarhane ve eşsiz partileri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir zaman yaşatır. Las Vegas’tagezilecek yerler listesi yapmanızı tavsiye ediyoruz çünkü gittiğinizde vaktinizin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Özellikle gece hayatının sıradışı eğlenceleri ile Las Vegas’ı unutamayacaksınız. Lüks kumarhaneler, neon ışıklar altında yaşayacağınız partilerin yanı sıra birçok turistik geziye dahil olabileceğiniz mekanlar da elbette mevcut. Las Vegas’ta Gezilecek Yerler Las Vegas’ta gezilecek yer araştırıyorsanız yakın zamanda buraya gitme planı yapıyor olmalısınız. Aslında Las Vegas, kumarhaneleri ve çılgın partileri ile konuşulan eğlenceli gece hayatı ile sınırlı değildir. Burada sportif aktiviteler, sanatsal ve tarihsel gezilere katılarak çok yönlü bir yer olduğunu fark edeceksiniz. Las Vegas’ı diğer yerlerden ayıran sıfatlardan biri de “Günahlar Şehri” söylemi olmasıdır. Bunun temel nedeni ise herkese uygun eğlence sektörüne sahip olmasıdır. Las Vegas Strip (The Strip) The Strip için kumarhanelerin bulunduğu merkezi bir yer olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şehrin en […]

Kaliforniya’da Gezmek İçin En İdeal Yerler

Amerika 2 yıl önce

Gezmek sizin için bir tutku ise ve ülkenizdeki birçok yeri gördüyseniz eğer yurtdışı için gezilecek güzel alternatifler arıyorsanız eğer Kaliforniya’da gezilecek yerleri sizi için bir araya getirdik. Kaliforniya’da gezilecek yerler arayışında olanların kafası biraz karışabilir, zira şehir bunun için özellikle turistlere çok fazla seçenek sunuyor. Harika şehirleri, göz alıcı plajları ve eğlence parklarıyla Kaliforniya göz dolduruyor. Her yıl ciddi oranlarda turist ağırlayan eyaletin her bir şehrinde görülecek yeni yerler bulabilirsiniz. Not almaya başlayalım. Amerika’nın En kalabalık Eyaleti Kaliforniya Amerika’nın güncel verilere göre en kalabalık eyaleti şu an Kaliforniya’dır. Bir tatilde ya da gezide görmek isteyeceğiniz eyalette, vadiler, dağlar, çöller ve plajlara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Golden Gate Köprüsü: Kaliforniya deyince hepimizin aklına mutlaka bir kere gördüğü o meşhur kırmız köprü gelir: Golden Gate Köprüsü. Adeta şehrin bir simgesi olan köprünün çok sayıda meraklısı var. Güzel bir sonbahar turuncusuyla heybetli bir şekilde yüksele bu köprüyü yılın her zamanı ziyaret edebilirsiniz. Ancak, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.