MÜZİĞİN VE MİMARİNİN PEŞİNDE BARSELONA

Kültür ve Sanat

Katalan başkenti Barselona’nın özellikle modern mimarinin gelişimi açısından ne denli bir öneme sahip olduğunu bilen bilir. Üstelik şehrin dokusuna nüfuz etmiş olan sanat anlayışı sadece mimari ile sınırlı kalmamış. Resimde, müzikte ve bilumum sanat dallarında gelişimin sınırları zorlanmış. Hatta bu sanat dalları kimi konularda ortaklaşıp iç içe geçmiş. Bu alanlardan biri de müzik ve mimari. Barselona’nın çoğu UNESCO koruması altında olan mimari yapıları gerek estetik yapısı gerekse muhteşem akustiği nedeniyle yoğun olarak klasik müzik konserlerinde kullanılıyor. 

PALAU DE LA MUSİCA CATALANA

Katalan modernizminin öncülerinden mimar Lluis Domench i Montaner tarafından inşa edilen Palau de la Musica Catalana, paha biçilemez estetiği ve mimari ihtişamı nedeniyle 1997 yılında UNESCO koruması altına alınmış. Zarifçe dizayn edilmiş iç odalar ve mermer sütunlarla desteklenmiş gösterişli dış cephesi sayesinde Barselona’nın en ünlü yapıları arasında yer almayı başarmış bu yapı aynı zamanda bir müzik salonu olma özelliği taşıyor. Olağan üstü akustiği sayesinde gerek performans sanatçılarının gerekse dinleyenlerin büyülendiği salon özelikle bir konser gününde mutlaka ziyaret edilmeli.

Musica_catalana

LICEU OPERA HOUSE

1847 yılında inşa edilmiş ve deyim yerindeyse şans eseri günümüze ulaşabilmiş bir yapı olan Liceu Opera House, görkemli mimarisi ve akıl almaz estetiğiyle dünyanın en büyük opera binalarından biri olma özelliği taşıyor. Ünlü La Rambla Cadde’sinin sonunda bulunan yapı toplam 2292 kişiye aynı anda müzik ziyafeti sunabiliyor. Yapıldığı günden beri hemen her savaştan nasibini alan ve bununla da kalmayıp birçok kez yangın tehlikesiyle karşı karşıya kalan yapı bir dönem lanetli bina olarak bile anılmış. Yapı bugün dünyanın çeşitli noktalarından gelen devlet adamları, üstü düzey bürokratlar ve soylular tarafından müzik dinlemek için tercih ediliyor.

Opera_house

L’AUDİTORİ

1999 yılında kentsel dönüşüp kapsamında inşa edilen yapı, Barselona’da modernitenin simgesi olarak kabul ediliyor. Benzer diğer yapıların aksine sadece müzikal kullanım için inşa edilen yapı, mükemmel ses kalitesini ve akustiğini sağlamak için özel proje mühendisleri ile çalışılarak tamamlanmış. Klasik müzik konserlerinin düzenli olarak gerçekleştirildiği L’Auditori’de özellikle Barselona Senfoni Orkestrası sık sık sahne alıyor.

Auditori

PALAU SANT JORDİ

Montjuit olimpik bölgesinde yer alan Palau Sant Jordi, 1992 yılında olimpiyat oyunları için inşa edilmiş çok amaçlı bir spor salonu olsa da muhteşem akustiği sayesinde zamanla ünlü bir müzik evine dönüşmüş. Klasik müziğin yanı sıra pop ve rock müzik performanslarının da sergilendiği salon aynı anda toplam 24 bin kişiyi ağırlayabiliyor.

Palau_Sant_Jordi

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle