UFFİZİ MÜZESİ İLE RÖNESANS’A YOLCULUK

Kültür ve Sanat

Leonardo Da Vinci, Rafael ve Michelangelo gibi Avrupa sanatına yön veren Rönesans sanatçılarını yetiştiren Floransa, yine dünyanın en değerli sanat eserlerinin sergilendiği Uffizi Müzesi (Galleria degli Uffizi)ni bünyesinde barındırıyor. Floransa ‘da I. Cosimo tarafından inşa edilen ve Vasari tarafından 16. yüzyılda dizayn edilen saray, I. Francesco döneminden beri müze olarak kullanılıyor.

1. paragraf-n alt-

Uffizi Müzesi yılda 15 milyon ziyaretçi ile, İtalya’nın en çok ziyaret edilen yerleri arasında. Rezervasyonsuz gidildiğinde önünde birkaç saat sıra beklenmesi muhtemel olan müzenin, en yoğun günleri Çarşamba, Cumartesi ve Pazar. Ayrıca müze, her gün sabah saatlerinde çok daha yoğun olarak ziyaret ediliyor.

“U” şeklinde bir mimariye sahip olan Uffizi Müzesi, iki kattan oluşuyor. Koridorlarını dünyaca ünlü sanatçılara ait heykellerin süslediği müzede koridorlardan yanlara doğru açılan toplam 45 oda bulunuyor. Bu odalarda ise dünyaca ünlü ressamların eserleri ait oldukları dönem ve akıma göre sınıflandırılarak sergileniyor. Bazı odalarda ise sadece tek bir sanatçının eserleri yer alıyor. Botticelli’nin “İlkbahar” ve “Venüs’ün Doğuşu”, Filippino Lippi’nin “Madonna ve Çocuk” ve Titian’ın “Urbino Venüs’ü” adlı tabloları Uffizi Müzesi’nin mutlaka görülmesi gerekenleri arasında. Bu çok önemli eserler dışında Fra Angelico, Masaccio, Caravaggio, Rembrant, Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi erken Rönesans dönemi sanatçılarının birbirinden değerli eserleri ziyaretçileri bambaşka bir yüzyıla götürmeye yetiyor.

Diptych of Urbino

Bizden Önermesi

Giotto ve Cimabue gibi gotik ressamlara ait eserlerin bulunduğu 1. Salon sizi antik kilise konseptiyle karşılayacak. Mum ışıklarıyla aydınlatılan bu bölümde kendinizi dönemin ressamlarından biri gibi hissedebilirsiniz. Erken Rönesans dönemine ait eserlerin bulunduğu 7 numaralı odada keyifli bir yürüyüş yapın ve özellikle Piero della Francesca’nın kusursuz olarak tanımlanan “Diptych of Urbino“ tablosunu inceleyin. Müzede 10-11-12-13 ve 14. Odalar sadece Sandro Botticelli’nin eserlerinin segilendiği bölümdür. Bu bölüme geldiğinizde biraz oturun ve sessizlik içinde Botticelli’nin “Birth of Venus” ve “Allegory of Spring” tablolarına bakın ve onlara hayran kalın. Ayrıca burada otururken yüksek tavanlarda bulunan resimleri inceleyerek içinde bulunduğunuz salonun Medici ailesine ait 500 yıllık bir antik tiyatro olduğunu anlayabilir ve hayranlığınızı bir kat daha arttırabilirsiniz.

Allegory of Spring

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle